Materiał Partnera

Elektroniczne urządzenia pomiarowe – suwmiarka elektroniczna i śruba mikrometryczna

Elektroniczne urządzenia pomiarowe – suwmiarka elektroniczna i śruba mikrometryczna

Do wykonywania precyzyjnych pomiarów różnego rodzaju elementów najczęściej wykorzystuje się elektroniczne urządzania pomiarowe. Do najpopularniejszych zalicza się suwmiarki i mikrometry. Stosuje się je zarówno w przemyśle, warsztatach samochodowych, jak i prywatnych gospodarstwach domowych. Nowoczesne urządzenia umożliwiają wykonanie bardzo dokładnych pomiarów oraz porównanie ich rozmiarów do wytycznych z projektu danego elementu.

Jak każdy sprzęt, urządzenia pomiarowe wymagają czasem naprawy. Elektroniczne urządzenia pomiarowe mają dość skomplikowaną budowę, dlatego do ich naprawy niezbędna będzie fachowa wiedza oraz profesjonalny sprzęt. W Warszawie naprawą elektronicznych urządzeń pomiarowych, takich jak suwmiarki i śruby mikrometryczne, zajmuje się firma Sejf.

Suwmiarki elektroniczne

Suwmiarki elektroniczne służą do wykonywania różnego rodzaju prac pomiarowych i gwarantują otrzymanie precyzyjnych wyników, z dokładnością do 0,1 mm. Są podstawowym i niezbędnym urządzeniem pomiarowym wykorzystywanym w takich pracach, jak m.in. obróbka skrawaniem, usługi ślusarskie, czy przy zwykłym majsterkowaniu. Umożliwiają wykonanie nie tylko bardzo dokładnych, ale również szybkich pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych. Budowa suwmiarki jest dość złożona. Składa się na nią stalowa prowadnica posiadająca milimetrową podziałkę, która zakończona jest dwiema nieruchomymi szczękami. Na prowadnicy znajduje się specjalny suwak z dźwignią zacisku. Aby wykonać pomiar, należy włożyć dany przedmiot między rozsunięte szczęki suwmiarki, a następnie dosunąć suwak.

Śruba mikrometryczna

Mikrometry to urządzenia pomiarowe zapewniające ogromną dokładność. Umożliwiają wykonanie pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych z dokładnością ok. 0,01-0,001 mm. Mikrometry są powszechnie używane w przemyśle. Ich budowa sprawia, że są to urządzenia niezawodne. Szczęki pomiarowe mikrometru są wyposażone w specjalne pokrętło szybkiego posuwu, które zapobiega uszkodzeniu mierzonego przedmiotu i samego urządzenia. Cały mechanizm mikrometru opiera się głównie na śrubie mikrometrycznej o skoku gwintu 0,5 lub 1 mm, która połączona jest z bębnem mikrometru. Na jego obwodzie znajduje się podziałka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz