Artykuł sponsorowany

Elektromiografia - charakterystyka i przebieg badania

Elektromiografia - charakterystyka i przebieg badania

Elektromiografia, zwana również badaniem EMG, jest wykonywana w celu oceny funkcji mięśni i nerwów. W ten sposób można zdiagnozować choroby układu nerwowego i mięśniowego, a następnie zastosować najlepsze metody leczenia. Czym dokładnie jest elektromiografia i w jaki sposób jest przeprowadzane badanie? Dowiedzmy się więcej na temat tego badania elektrofizjologicznego.

 Elektromiografia – podstawowe informacje

Dzięki ocenie funkcjonowania układu mięśniowego i obwodowego układu nerwowego, możliwe jest zlokalizowanie patologicznych zmian w mięśniach oraz ustalenie charakteru i wielkości tych zmian. Ponadto elektromiografia pozwala na określenie dynamiki procesu chorobowego.

Jakie rodzaje chorób można wykryć po przeprowadzeniu elektromiografii? Lekarze zalecają wykonanie badania EMG, kiedy pacjent skarży się na:

  • zespoły korzeniowo-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe, np. rwę kulszową,
  • nadmierne napięcie mięśni, tzw. spastyczność mięśni,
  • zespoły sztywności o różnym podłożu,
  • uszkodzenie mięśni w wyniku kontuzji czy urazu.

Niniejsze objawy mogą wskazywać na jedną z poniższych chorób:

  • stwardnienie boczne zanikowe,
  • rdzeniowy zanik mięśni,
  • dystrofię mięśniową,
  • choroby złącza mięśniowo-nerwowego, np. miastenię,
  • choroby związane z uszkodzeniem nerwów z powodu ich nacisku, np. zespół cieśni nadgarstka,
  • polineuropatię (uszkodzenia wielu mięśni).

Po przeprowadzeniu badania, możliwe będzie potwierdzenie wstępnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na poprawę lub pełny powrót do zdrowia.

 W jaki sposób przebiega badanie?

Elektromiografia nie jest badaniem, które wymaga szczególnych przygotowań. Pacjent, który zgłosi się na zabieg, powinien dokładnie umyć badaną część ciała, ale nie może smarować jej żadnymi płynami ani balsamami. Badana powierzchnia musi pozostać czysta. Ponadto musimy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Zwykle nie jest konieczne ich odstawienie. Jedynie aspiryna, acenokumarol, leki przeciwpłytkowe i niektóre suplementy diety mogą wpłynąć na wynik.

Eletromiografia składa się z czterech etapów badania:

  1. Elektroneurografia – badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych.
  2. Badanie mięśni – ocena sprawności badanego mięśnia.
  3. Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej – ocena przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zwane próbą miasteniczną, próbą nużliwości, próbą męczliwości.
  4. Badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej – badanie wykonywane w celu wykrycia wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Całe badania trwa od 10 do 60 minut, zależnie od badanego obszaru. Elektromiografia wymaga umieszczenia na ciele elektrod naskórnych albo igłowych, które będą stymulować i rejestrować pracę mięśni i nerwów. W trakcie elektromiografii pacjent musi spokojnie leżeć, rozluźnić się i zrelaksować. Wszelkie napięcia mięśni mogą powodować zakłócenia badania.

Elektromiografia – ważne pytania

Czy badanie jest bolesne? Badanie może nie być w pełni komfortowe, ale większość pacjentów dobrze je znosi. Po zabiegu można odczuwać przemijający ból w miejscu badania.

Czy elektromiografia jest dla wszystkich? Lekarz nie może przeprowadzić elektromiografii, kiedy pacjent ma wszczepiony elektryczny rozrusznik serca. Z badania wykluczają też wszczepione metalowe elementy w sercu albo w badanej okolicy ciała. Może być wykonywane u kobiet w ciąży i pacjentów w każdym wieku. Nie jest szkodliwe i w razie potrzeby możliwe jest wielokrotne powtarzanie elektromiografii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz