Elektrody grafitowe i miedziane. Proces powstawania i ich rola w obróbce elektroerozyjnej form wtryskowych i innych narzędzi precyzyjnych.

Obróbka elektroerozyjna jest metodą obróbki metali, która polega na wykorzystaniu efektu wyładowań elektrycznych. Jest wykorzystywana przeważnie w procesach produkcji i obróbki specjalnych części maszyn, które wymagają idealnej precyzji. Do obróbki elektroerozyjnej stosuje się elektrody grafitowe i miedziane. W jaki sposób powstają i jaka jest ich rola? Oto najważniejsze informacje.
Obróbka elektroerozyjna – czym jest?
Obróbka elektroerozyjna znajduje zastosowanie przy skomplikowanych kształtach materiałów trudnoskrawalnych. Ta metoda służy do wytwarzania form wtryskowych i części stosowanych w przemyśle lotniczym.
„Obróbka elektroerozyjna polega na usuwaniu fragmentów materiału poprzez proces wyładowań elektrycznych zachodzących pomiędzy materiałem a odpowiednią elektrodą. Zmiany w materiale mają swoje oparcie w oddziaływaniu wywołanych procesów termicznych” – precyzuje ekspert z firmy Abiplast. Najczęściej wykorzystywanymi elektrodami w tym procesie są te wykonane z grafitu lub miedzi.
Elektrody w obróbce elektroerozyjnej
Wybór odpowiedniej elektrody do obróbki elektroerozyjnej jest podyktowany kilkoma specyficznymi cechami tego procesu. Taka elektroda powinna być:
- odporna na wysokie temperatury,
- łatwo przewodząca prąd elektryczny i ciepło,
- odporna i wytrzymała na czynniki mechaniczne,
- odpowiednio dobrana do właściwości materiału obrabianego.
Wybór odpowiedniej elektrody zależy w dużej mierze od materiału, który ma zostać poddany obróbce. Grafitowe elektrody są twarde i dobrze przewodzą ciepło. Szybko się nagrzewają i są odporne na zginanie. Elektroda grafitowa może być frezowana do niewielkich rozmiarów, co pozwala na precyzyjną i dokładną pracę. W porównaniu do elektrod miedzianych prędkości posuwowe i obrotowe elektrod grafitowych są dużo większe.
Elektrody miedziane nadają się do stosowania w praktycznie każdej obrabiarce. Cechuje je jednak dużo większe zużycie i koszt wytworzenia. Miedź jest także droższym surowcem, więc nie zawsze zastosowanie jej w obróbce elektroerozyjnej jest opłacalne.
Dzięki stosowaniu obróbki elektroerozyjnej z powodzeniem można wykonać elementy takie jak stemple, matryce, formy wtryskowe i odlewnicze, łopatki i turbiny silników samolotowych. Gwarantuje ona doskonałą precyzję obrabiania. Szczególnie znajduje zastosowanie w elementach, które wykonane mają być z twardych materiałów lub w przypadku trudności w dostępie do materiału obrabianego.