Artykuł sponsorowany

Ekspert z zakładu kominiarskiego Bronisława Gilewskiego tłumaczy, w jakim celu wykonywane są badania szczelności przewodów kominowych

Ekspert z zakładu kominiarskiego Bronisława Gilewskiego tłumaczy, w jakim celu wykonywane są badania szczelności przewodów kominowych

Badania szczelności przewodów kominowych może dotyczyć wszystkich kanałów, które znajdują się w budynku. Mogą być sprawdzane kominy posiadające przewody dymowe, wentylacyjne, spalinowe w tym przewody wyposażone we wkłady stalowe kwasoodporne lub inne wkłady kominowe od gazowych kotłów CO lub innych urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania. Wkłady te wymagają podwyższonej szczelności w klasie P1 tj do 200 Paskali. Do badania szczelności przewodów pracujących w nadciśnieniu służy sprzęt m.in. WOHLER DP 600, Testo lub inne. Badanie szczelności przewodów grawitacyjnych można przeprowadzić też metodą tradycyjną zadymiania – służą do tego świece dymne. Kominiarz używa także urządzeń, dzięki którym może stwierdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń we wnętrzu komina mogących być przyczyną i powodować nieszczelność przewodu kominowego. Do tego służy m.in. specjalistyczna kamera kominowa do inspekcji kominów kominowych. 

Z jakich względów wykonuje się badanie szczelności przewodów kominowych?

Badanie szczelności przewodów kominowych dymowych, spalinowych, wentylacyjnych przede wszystkim wykonuje się ze względów bezpieczeństwa. Należy sobie uświadomić, że gdy taki proces nie zostanie przeprowadzony, może dojść do zatrucia lub wybuchu na skutek występowania uszkodzeń, o których nie mogliśmy się wcześniej dowiedzieć.

Taka kontrola ma na celu zweryfikowanie, czy gazy spalinowe są likwidowane - usuwane we właściwy sposób z urządzenia grzewczego.

– mówi specjalista z zakładu kominiarskiego Bronisława Gilewskiego. Istotne także jest sprawdzenie, czy nie przedostają się one do wnętrza budynku. Warto wiedzieć, że kontrola ta koniecznie musi zostać wykonana po zainstalowaniu systemu kominowego, powietrzno-spalinowego, wentylacyjnego przed oddaniem urządzeń kominowych do użytkowania np. podczas budowy domu. Nie możemy tego lekceważyć.

Co mogą spowodować nieszczelne przewody kominowe?

Kominy mogą być nieszczelne z różnych powodów. Jedne z przyczyn to kruszenie i starzenie się spoin, brak wkładu spalinowego ze stali kwasoodpornej. Należy sobie uświadomić, że nieszczelny przewód sprawia, że zakłócony zostaje ciąg kominowy. W konsekwencji chłodniejsze powietrze z zewnątrz, zaczyna być wdmuchiwane do wewnątrz konstrukcji. Musisz mieć na uwadzę to, że doprowadza to do wydostawania się sadzy i iskier, a nawet czadu. Substancje te stanowią dla człowieka śmiertelne zagrożenie. Dlatego też warto korzystać z usług zakładu kominiarskiego, który oferuje badania szczelności przewodów. Gdy powierzysz tego typu zadania specjalistom, będziesz mieć pewność, że wszyscy domownicy będą bezpieczni. Będą one wykonane profesjonalnie. Na współpracę z nimi mogą zdecydować się np. właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz