Artykuł sponsorowany

Ekspert z Tartaku Supraśl przedstawia naturalne metody suszenia tarcicy

Ekspert z Tartaku Supraśl przedstawia naturalne metody suszenia tarcicy

Tarcica to podstawowy surowiec drzewny o szerokim spektrum zastosowań. Zanim jednak posłuży do produkcji mebli, galanterii czy zabawek, musi przejść proces suszenia. Jego prawidłowe przeprowadzenie warunkuje osiągnięcie optymalnej wilgotności, podwyższenie parametrów mechanicznych oraz poprawę jakości obróbki. Sprawdźmy, jak wygląda profesjonalna obróbka w Tartaku Supraśl.

Proces suszenia tarcicy – jak przebiega?

Suszenie drewna to długotrwały proces, który polega na transferze wilgoci z wewnętrznych warstw tarcicy do warstwy powierzchniowej.

Początkowy etap obejmuje odparowanie wody wolnej z powierzchni drewna. Następnie dochodzi do zredukowania wilgotności w warstwach przypowierzchniowej i środkowej. Kiedy poszczególne pokłady uzyskują równowagę higroskopijną ze środowiskiem, najgłębsza warstwa ma tylko odrobinę większą wilgotność niż struktura przypowierzchniowa

– mówi pracownik Tartaku Supraśl.

Proces suszenia może odbywać się z wykorzystaniem metody naturalnej lub sztucznej. W pierwszym przypadku pracownicy układają tarcicę na wolnym powietrzu, oddzielając poszczególne jednostki przekładkami. Natomiast suszenie sztuczne odbywa się w specjalnych zamkniętych komorach ciśnieniowo-próżniowych.

Naturalne suszenie tarcicy – co powinieneś wiedzieć?

Drewno wytraca wilgotność wskutek ruchów mas powietrza w czasie suchych i gorących dni oraz okresów wietrznych, dochodząc do poziomu wilgotności rzędu 15%. Podstawą prawidłowego sezonowania drewna jest precyzyjne układanie tarcicy w sztaple i zapewnienie świetnie wypoziomowanego, posypanego żwirem podłoża. Pracownicy Tartaku Supraśl dbają o to, aby drewno nie było składowane w miejscu eksponowanym na silne promieniowanie słoneczne i narażone na pochłanianie wilgoci z deszczu. Zdecydowanie najlepszym miejscem sezonowania są duże otwarte hale.

Tartak Supraśl – tarcica suszona

Czas potrzebny na sezonowanie tarcicy jest w dużej mierze zależny od gatunku drzewa. Najkrócej schnie tarcica sosnowa, której grubość nie przekracza 25 mm (od 60 do 200 dni). Najmniej podatna na suszenie jest tarcica dębowa, której okres sezonowania wynosi nawet 300 dni. W ofercie Tartaku Supraśl znajdziesz suszoną tarcicę z najpopularniejszych gatunków drzew m.in. wspomnianych wyżej sosny i świerku oraz dębu. Wybierając tę firmę, możesz liczyć na jakościowe produkty, konkurencyjne ceny oraz profesjonalną obsługę klienta!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz