Artykuł sponsorowany

Eksperci ze składu opału Slawex odpowiadają na pytania dotyczące typów i kaloryczności węgla kamiennego

Eksperci ze składu opału Slawex odpowiadają na pytania dotyczące typów i kaloryczności węgla kamiennego

W jaki sposób powstaje ekogroszek? Czy każdy groszek jest eko? Co powinno decydować o wyborze konkretnego rodzaju węgla? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z firmy Slawex, specjalizującej się w sprzedaży miału oraz różnych typów węgla polskiego, jak na przykład kostki, orzecha czy groszku, a ponadto także ekologicznej alternatywy dla tego opału w postaci drzewnego pelletu.

Czym charakteryzuje się ekogroszek na sprzedaż?

Tajemnica ekogroszku polega na poddawaniu tego opału wieloetapowemu procesowi, w wyniku którego powstały towar ma jednolite parametry użytkowe.

– wyjaśnia ekspert z firmy Slawex, zajmującej się sprzedażą opału.

Pierwszym krokiem jest kruszenie węgla grubego na mniejsze kawałki, a następnie dokładne ich przesianie. Dzięki temu otrzymuje się ziarna o pożądanej wielkości od 5 do 25 mm. Celem uzyskania jednolitej kaloryczności można mieszać różne rodzaje węgla. Ponieważ pył znacznie pogarsza parametry spalania, a ponadto wytwarza zanieczyszczenia, aby go usunąć, bryłki węglowe należy przedmuchać lub przepłukać. Następnie produkt jest suszony – jego finalna wilgotność powinna bowiem wynosić od 5 do 10%. Tak przygotowany surowiec można jeszcze poddawać przetwarzaniu termicznemu w temp. ok. 450°C, dzięki czemu większość toksycznych substancji zostanie uwolniona. Dzięki takiemu procesowi technologicznemu powstały ekogroszek spala się równomiernie i jest pozbawiony składników odpowiedzialnych za powstawaniu trujących gazów i pyłów w procesie spalania w piecach. Ostatnim etapem produkcji jest pakowanie groszku w worki, dzięki czemu zarówno transport, jak i przechowywanie paliwa są łatwiejsze.

Ekogroszek i węgiel workowany nie wietrzeją nawet po wielu miesiącach składowania, a ponadto zachowują optymalną wilgotność.

– radzi ekspert.

Czy ekogroszek i groszek to synonimy?

Absolutnie nie. Ekogroszek wydziela znikomą ilość toksycznych pyłów, popiołu i dymu, dzięki czemu nie przyczynia się do powstawania smogu.

Żeby węgiel można było nazwać ekogroszkiem, musi spełniać konkretne parametry techniczne. Pierwszym jest wspomniana już granulacja, wahająca się od 5 do 25 mm. Do innych wytycznych zaliczyć można wysoką kaloryczność, czyli minimum 24 MJ/kg, małą zawartość substancji niepalnych i wody (poniżej 12%) oraz siarki (mnie niż 1%), a także popiołu (poniżej 10%), a ponadto niską spiekalność (RI max. 10).

– wylicza ekspert z firmy Slawex, oferujący węgiel workowany na sprzedaż.

Jaki rodzaj węgla wybrać?

W zależności od rodzaju kotła do CO oraz zaleceń producenta można stosować różne typy węgla. Przed zakupem warto sprawdzić jego jakość oraz pochodzenie Firma Slawex, dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu w branży ma dostęp do najlepszych złóż, co sprawia, że oferowany asortyment węgla jest najwyższej jakości i cechuje się wysoką kalorycznością oraz optymalną granulacją. Dostępny jest zarówno węgiel pakowany, jak i luzem, o różnej gramaturze. W razie potrzeby wykwalifikowani pracownicy służą fachową poradą w doborze odpowiedniego rodzaju opału.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz