Artykuł sponsorowany

Eksperci z firmy Olim potwierdzają fakty i obalają mity na temat drewna konstrukcyjnego, impregnatów i paneli podłogowych

Eksperci z firmy Olim potwierdzają fakty i obalają mity na temat drewna konstrukcyjnego, impregnatów i paneli podłogowych

Drewno znajduje się praktycznie w każdym domu. Tartaki dostarczają surowca zarówno o charakterze budowlanym, takiego jak deski elewacyjne czy podbitki, jak i tego, które po odpowiedniej obróbce przybierze później formę boazerii, paneli, mebli lub blatów. Na temat drewna budowlanego narosło wiele teorii. Z kilkoma nieprawdami postanowili się rozprawić eksperci z firmy Olim, oferującej między innymi oleje, deski elewacyjne czy płyty laminowane.

Deski podłogowe to lepsze rozwiązanie od paneli – fałsz

Wszystko zależy od tego, gdzie mają zostać zastosowane. Nie bez znaczenia pozostaje również zasobność portfela inwestora. Co do zasady deski, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z drewna, podczas kiedy panele – z materiału drewnopodobnego, czyli płyty HDF bądź MDF. Jest to więc rozwiązanie tańsze, co wcale nie znaczy, że gorsze.

Do łazienki czy kuchni warto wybierać panele zabezpieczone od spodniej strony specjalnym laminatem, na przykład powłoką z żywicy. Dzięki temu znika ryzyko nie tylko powstawania uszkodzeń mechanicznych, takich jak rysy, ale również blaknięcia. Przede wszystkim można jednak mieć pewność, że od spodu nie wda się wilgoć i panele nie zaczną butwieć.

– podpowiada ekspert z firmy Olim, oferującej między innymi wysokiej jakości podłogi drewniane, a także usługę docinania płyt na wymiar.

Bejca skutecznie chroni drewno przed niszczeniem – fałsz

Konstrukcje, podłogi i meble wykonane z drewna trzeba regularnie konserwować. W przeciwnym razie materiał straci swój estetyczny wygląd, a ponadto stanie się mniej wytrzymały. Niekorzystne czynniki zewnętrzne, działanie grzybów i owady powodują szarzenie i pękanie drewnianych powierzchni. O ile olejowanie skutecznie chroni przed słońcem i wilgocią, podkreślając przy tym naturalny wygląd drewna, o tyle zadaniem bejcy jest jedynie nadanie odpowiedniego zabarwienia. Po jej położeniu niezbędne jest nałożenie warstwy lakieru, ale takiego, który nie spowoduje powstania rozjaśnień czy smug.

W przypadku zastosowania bejcy, która jest rozpuszczalna w wodzie, należy użyć lakieru rozpuszczalnikowego, który jej nie rozpuści.

– radzi ekspert z firmy Olim, oferujący szeroki wybór różnego rodzaju impregnatów: bejc, lakierów i olejów.

Konstrukcje dachowe mogą być wykonane z dowolnego rodzaju drewna – fałsz

Krokwie, łaty, kontrłaty, podbitki, kantówki i inne deski muszą być nie tylko trwałe, ale również niezwykle wytrzymałe, dlatego powinny zostać wykonane z drewna twardego, takiego jak świerk, sosna lub jodła. Co więcej, należy je równo przyciąć i przytrzeć, aby zniwelować ryzyko falowania grubości więźby dachowej, co mogłoby skutkować powstaniem nierówności w późniejszym pokryciu dachu.

Koszyk produktowy firmy Olim obejmuje między innymi wysokiej jakości tarcicę iglastą i liściastą, a także podbitki dachowe. Dzięki prawie trzydziestoletniemu doświadczeniu na rynku oraz nowoczesnemu parkowi maszynowemu oferowany asortyment, uwzględniający między innymi usługi docinania na wymiar czy oklejania płyt, jest najwyższej jakości, o czym świadczy stale powiększające się grono zadowolonych klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz