Artykuł sponsorowany

Eksperci z firmy Geosan obalają mity i potwierdzają fakty w zakresie usług geodezyjnych

Eksperci z firmy Geosan obalają mity i potwierdzają fakty w zakresie usług geodezyjnych

Część społeczeństwa wciąż nie do końca wie, czym tak naprawdę zajmuje się geodeta i jakie ma uprawnienia. Co oznacza pojęcie mapy do celów projektowych? W jakim celu wykonuje się pomiary geodezyjne? Co robi geodeta dla inwestycji budowlanych? Specjaliści z biura geodezyjnego Geosan z Warszawy przybliżają terminologię i zdradzają tajniki swojego zawodu. Sprawdź, czy Twoja wiedza w zakresie geodezji pokrywa się z wypowiedziami ekspertów z branży.

Geodeta nie ma prawa wejść na teren prywatny bez zgody właściciela – fałsz

Tworzenie wszelkiego rodzaju opracowań graficznych wymaga wykonywania szczegółowych pomiarów geodezyjnych. Specjaliści zajmują się między innymi wytyczaniem działek i tworzeniem map. Ze względu na fakt, że wszystkie wyliczenia muszą być niezwykle rzetelne i precyzyjne, geodeci zobligowani są czasami do wejścia na teren prywatnych posesji i mogą to zrobić nawet bez zgody właściciela. Utrudnienie bądź uniemożliwienie wykonania specjaliście jego obowiązków skutkuje nałożeniem dotkliwej grzywny.

– Jeżeli dokonanie pomiarów działek tego wymaga, geodeci mogą umieszczać na różnych gruntach czy obiektach znaki geodezyjne, a nawet zarządzić przycinkę drzew lub krzewów. – wyjaśnia ekspert z firmy Geosan, świadczącej najwyższej jakości usługi w zakresie między innymi wykonywania wytyczania granic celem podziału działek czy dokonywania pomiarów powierzchni użytkowych metodą BOMA i TEGOVA. Wszystkie prace przebiegają z użyciem nowoczesnego sprzętu geodezyjnego, dzięki czemu można mieć stuprocentową pewność ich dokładności.

Analizę stanu prawnego nieruchomości można przeprowadzić na podstawie mapy do celów projektowych – prawda

Dobry geodeta, dysponujący stosownymi pozwoleniami w tym zakresie, jest w stanie stworzyć taką mapę na podstawie mapy zasadniczej, na zlecenie inwestora planującego budowę domu na swojej działce. Rozrysowany plan musi obejmować cały obszar, na który oddziałuje inwestycja i uwzględniać między innymi:

  • linie zabudowy,

  • rozmieszczenie innych obiektów,

  • linie rozgraniczające poszczególne działki o odmiennym przeznaczeniu,

  • osie dróg,

  • rozmieszczenie zieleni wysokiej.

Mapa do celów projektowych to jeden z tych dokumentów, które są konieczne dla uzyskania pozwolenia na budowę.

– tłumaczy ekspert z firmy Geosan, zajmującej się między innymi wykonywaniem pomiarów powierzchni użytkowych oraz tworzeniem baz danych w systemie GIS. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze znakomitych geodetów, a także współpracy z najlepszymi specjalistami w branżach: architektonicznej, prawnej i informatycznej, klienci mogę liczyć na najwyższej jakości, kompleksową obsługę geodezyjną.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz