Materiał Partnera

Ekologiczne zamienniki plastikowych elementów w przemyśle spożywczym

Ekologiczne zamienniki plastikowych elementów w przemyśle spożywczym

W dobie wzrastającej świadomości społecznej na temat szkodliwości plastikowych wyrobów na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne, również branża spożywcza aktywnie szuka nowych, ekologicznych i nieinwazyjnych dla człowieka surowców do produkcji opakowań i ich komponentów. W laboratoriach trwają prace nad uzyskaniem i udoskonalanie biodegradowalnych tworzyw o niskich kosztach produkcyjnych, mogących zastąpić dotychczas wykorzystywany plastik i jego pochodne. Tymczasem trwa intensywna kampania zwracająca uwagę, że sporą część elementów syntetycznych można zastąpić odpowiedzialnie pozyskanym drewnem.

Możliwości wykorzystania drewna w sektorze spożywczym

Ilość plastiku znajdująca się w obiegu przemysłowo – spożywczym osiągnęła gigantyczne rozmiary, czego nie przewidziano w poprzednim wieku, zachłysnąwszy się niskim kosztem wytworzenia i szeroką gamą zastosowań tworzyw polimerowych. Przez siedem ostatnich dziesięcioleci wyprodukowano w skali globalnej ponad 10 mld ton plastiku w różnych formach i spora jego część nie została należycie zutylizowana lub przetworzona, co zaowocowało skażeniem środowiska naturalnego na całym globie. W najbliższej przyszłości Unia Europejska planuje dalsze zaostrzenie wykorzystywania plastikowych opakowań spożywczych, jednorazowych toreb na zakupy, tzw. „reklamówek” oraz wycofania plastikowych słomek do napojów, tymczasem już teraz w polskiej gospodarce coraz większy udział w tym rynku mają producenci drewnianych mieszadeł, patyczków i łyżeczek, stopniowo wypierając ich plastikowe odpowiedniki. Zastąpienie plastikowych patyczków do lodów i uszu, łyżeczek i mieszadeł do napojów ich ekologicznymi odpowiednikami pozwoli wyeliminować do 2030 roku straty ekologiczne w Europie sięgające ponad 20 mld euro oraz zaoszczędzą konsumentom ponad 6 mld euro. Zastosowanie drewnianych szpatułek i patyczków medycznych, podobnie jak jednorazowych sztućców i podkładek, również znajduje coraz  szersze uznanie na polskim rynku, czy to z przyczyn ekologicznych czy stricte marketingowych.

Certyfikacja pochodzenia surowca drzewnego

Wykorzystanie drewna do masowej produkcji w przemyśle oraz w branży spożywczej wiąże się z ryzykiem nadmiernej i niewłaściwej wycinki drzewostanu na danym terenie. Przedsiębiorstwa które wyznaczyły sobie dbałość o środowisko naturalne jako priorytet, wykorzystują wyłącznie drewno pochodzące ze specjalnych upraw drzew przeznaczonych do przerobu, lub od dostawców posiadających odpowiednie certyfikaty. Certyfikaty takie poświadczają, że drewno użyte do produkcji danego artykułu zostało pozyskane z lasów objętych specjalnym nadzorem w kwestii wyrębu, a także należyte wykorzystanie pozostałości produkcyjnych do recyklingu. Jak tłumaczy specjalista z firmy Produkcja Wyrobów z Drewna. Paweł Myjak, posiadającej certyfikat FSC DNV-COC-001809, uzyskanie takiego poświadczenia wiąże się z koniecznością spełnienia rygorystycznych warunków pozyskania i przetwórstwa drewna, ale pozwala przyciągnąć sporą i wciąż rosnącą rzeszę konsumentów świadomych swojej odpowiedzialności za środowisko naturalne. W tej branży certyfikaty takie wystawia organizacja non – profit FSC (Forest Stewardship Council – Rada dobrej Gospodarki Leśnej) istniejąca od 1990 roku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz