Artykuł sponsorowany

Ekologiczne wyposażenie wnętrz – zalety wyrobów z wikliny

Ekologiczne wyposażenie wnętrz – zalety wyrobów z wikliny

Urządzanie domu stwarza dziś znacznie więcej możliwości aranżacji niż kilkadziesiąt lat temu. Poza dostępnością ogromnej ilości materiałów, mebli i przedmiotów użytkowych w modzie są rozmaite style – od klasycznych i retro po nowoczesne czy minimalistyczne.  Jednym z trendów jest ten nawiązujący do natury i ekologii, w którym idealnie sprawdzają się elementy wyposażenia z wikliny.

Wiklina – materiał znany od starożytności

Wiklina cieszy się coraz większym powodzeniem, stanowiąc istotną konkurencję dla rattanu. Nie jest produktem nowym, bowiem wikliniarstwo praktykowano od starożytności. Dlatego można powiedzieć, że jest to rzemiosło tak stare jak ludzkość. Tradycja wyplatania wyrobów z wikliny wiąże się z zapotrzebowaniem na różne przedmioty użytkowe przy jednoczesnym braku znajomości technik obróbki innych materiałów. Starożytni korzystali z tego, co oferowała im natura. Obok drewna, traw, łyka czy kości, elastyczne i wytrzymałe pędy tej rośliny były cennym surowcem. Inną zaletą, która wyróżniała wiklinę, była jej dostępność. Tani materiał pozwalał na produkcję prostych, ale wytrzymałych mebli, naczyń i koszy do przechowywania żywności czy elementów ogrodzeń, na które mogli sobie pozwolić najubożsi. Wikliniarstwo rozwijało się szczególnie intensywnie na obszarach wiejskich, ale z upływem lat proste i zdrowe produkty trafiły też do domów w miastach. Ich popularność spadła wraz z rozwojem przemysłu produkcji tworzyw sztucznych, z których powstał między innymi imitujący wiklinę rattan. Obecnie nowe metody uprawy, zbierania i obróbki wikliny oraz powroty do tego, co ekologiczne i naturalne, sprawiają, że wyroby wiklinowe znów cieszą się dużym powodzeniem.

Zalety produktów z wikliny

Wikliniarstwo, którym zajmuje się między innymi firma Damian-Wiklina Włodzimierz Motylewicz, dostarcza miłośnikom naturalnych produktów zarówno elementy wyposażenia wnętrz, jak i szereg przedmiotów użytkowych oraz dekoracji. Podstawę produkcji stanowią kosze wiklinowe, które od pokoleń były niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Z wikliny wytwarza się również meble ogrodowe i tarasowe, kwietniki i donice, kufry i skrzynie, legowiska dla zwierząt, a także płoty, płotki i maty. Wszystkie przedmioty z tego surowca łączą te same zalety:

  • naturalny, nietoksyczny charakter materiału bez dodatku chemikaliów,
  • brak potrzeby malowania czy lakierowania,
  • wysoka elastyczność, która pozwala na formowanie skomplikowanych kształtów,
  • wieloletnia trwałość,
  • estetyczny wygląd zarówno nowych, jak i wyeksploatowanych produktów,
  • lekkość,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • bogactwo naturalnych kolorów,
  • po odpowiedniej impregnacji – wysoka odporność na warunki środowiskowe.

Wyroby z wikliny przez wiele lat były wypierane przez rattan, który jednak nie ma tak pięknej, naturalnej faktury, barwy czy nie zapewnia przyjemności w kontakcie ze skórą. Meble i dekoracje wiklinowe są też tańsze od rattanowych i wprowadzają do aranżacji klimat ciepłego, naturalnego wiejskiego domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz