Materiał Partnera

Ekologiczna kuchnia w przedszkolu

Ekologiczna kuchnia w przedszkolu

Obecnie w Polsce wielu rodziców przedszkolaków świadomie wybiera dla swego dziecka ofertę placówek prywatnych, które jak się często okazuje wyróżniają się znacznie swoimi standardami. Nie tylko pozwalają na rozwój indywidualnych talentów dziecka, pracują nad deficytami wychowawczo-dydaktycznymi poprzez zindywidualizowany tok nauczania, kształcą w duchu szacunku do małego człowieka wpajając wartości ważne w dzisiejszych czasach. Pamiętają też o fundamencie zdrowego dorastania, czyli zdrowym żywieniu dzieci. Okazuje się, że jest to bardzo ważne dla wielu Rodziców przy wyborze przedszkola dla maluszków. Zdrowe żywienie to nie tylko zbilansowana dieta, ale też przede wszystkim dobry skład półproduktów używanych w kuchni. Obecnie warto wybierać placówki stawiające na ekologiczną żywność.

Dieta dziecka a jego rozwój

Dietetycy, lekarze pediatrzy, a nawet psychologowie, alarmują rodziców, do tego, aby odżywiali swoje dzieci zdrowym i ekologicznym pokarmem, który będzie w odpowiedni sposób zbilansowany. Musi on nie tylko przynosić dużą dawkę energetyczną, ale także powinien pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Odpowiednia dieta dla dziecka ma bardzo ogromne znacznie w prawidłowym wzroście ciała i poszczególnych jego organów. Mowa o oczach, kościach, czy też o mózgu – jedzenie bogate w błonnik, białko, witaminy i minerały przyśpiesza procesy regeneracyjne, a także pozytywnie oddziałuje na koncentrację, pamięć, przyswajanie nowych zdolność, czy nawet na humor! Warto również wiedzieć, że ma również znacznie dla wykształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych – np. zastępowanie szkodliwych słodyczy, zdrowszymi zamiennikami, w postaci słodkich owoców, czy ciast z sezonowymi owocami.

Przykład ekologicznego przedszkola

Jednym z pierwszych wzorcowych ekologicznych przedszkoli, które zdobyło uznanie lekarzy, psychologów a przede wszystkim rodziców przedszkolaków, jest mokotowskie przedszkole i żłobek  Baby City . Zdaniem ich dyrektor, p. Katarzyny Kosakowskiej, bez zdrowej kuchni i wystarczającej dawki zajęć sportowych, nie możemy mówić o prawidłowym rozwoju edukacyjnym dziecka.  To właśnie tam dzieciom podaje się pyszne i świetnie zbilansowane dania, które są tworzone ze specjalnie wyselekcjonowanych składników. Dzieci mają prawo do własnego komponowania a nawet przygotowywania potraw, a w menu znajdują się między innymi, takie potrawy jak: kotleciki rybne w warzywnym ratatuj, wszelkie odmiany zdrowych kasz, kompoty własnoręcznie robione, pasty jajeczne, rybne, bukiety soczystych warzyw jako przekąski, własne jogurty i chleby razowe na zakwasie, herbaty rooibos, owoce sezonowe. Dostawcą półproduktów jest certyfikowana hurtownia ekologiczna, która współpracuje z przedszkolem na codzień. 

Idea slow food

Idea slow food, która wdrażana jest również w Baby City jak i innych podobnych  przedszkolach polega na tym, aby celebrować każdy posiłek i uczyć dzieci, że jedzenie w pośpiechu, jest nie tylko niezdrowe dla naszego układu pokarmowego, ale dla całego organizmu. Metoda ta polega zatem na powolnym spożywaniu pokarmu, angażują w to swoje zmysły. Dzięki temu i w połączeniu z towarzystwem innych nam zaprzyjaźnionych osób, każdy posiłek, nawet ten najmniejszy, stanie się istotnym wydarzeniem w ciągu dnia. Warto przy tym wiedzieć, że idea slow food, ma również duże znacznie przy odpowiednim przyswajaniu minerałów i witamin.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz