Materiał Partnera

Ekologia w mieście - jak o nią zadbać i nie przepłacać?

Ekologia w mieście - jak o nią zadbać i nie przepłacać?

Prawidłowe oświetlenie dróg to dość kosztowna, ale konieczna inwestycja. Dlatego coraz chętniej samorządy sięgają po źródła ledowe - w długoletniej perspektywie jest to zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne rozwiązanie.

Ekologia zaczyna rządzić w niejednym polskim mieście. Koncepcje urbanistyczne dla nowo tworzonych lub rewitalizowanych terenów uwzględniają coraz częściej możliwie jak najwięcej rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to nie tylko kształtowania samego krajobrazu architektonicznego, ale również tworzenia w jego otoczeniu takich miejsc, w których mieszkaniec będzie miał bezpośredni kontakt z przyrodą. Stąd właśnie wielki boom na włączanie w miejską przestrzeń natury: w postaci parków, przyjaznych placów zabaw czy mniejszego formatu zieleńców, w których można choć na chwilę przysiąść i odpocząć (źródło: www.suw.biblos.pk.edu.pl).

Światło wpisane w trendy

W te ekologiczne trendy wpisuje się również oświetlenie ulic, dróg czy wnętrz budynków użyteczności publicznej. Wiadomo, że musi ono odznaczać się wysoką efektywnością, ponieważ w takich miejscach eksploatacja źródeł światła jest niezwykle duża. Jednocześnie poszukuje się rozwiązań jak najbardziej przyjaznych naturze. Powoli do lamusa zaczynają odchodzić tradycyjne świetlówki i lampy wyładowcze (emitujące szkodliwe promieniowanie UV, migoczące, brzęczące, szybko się zużywające etc.), które zamieniane zostają na źródła ledowe. Mimo iż koszt tej inwestycji może na początku nieco przerażać (choć da się ją również zrealizować z wykorzystaniem środków unijnych), to jednak w długiej pespektywie korzystanie z energooszczędnego oświetlenia przyniesie wiele korzyści.

Oprócz zwrotu kosztów z racji o ponad połowę mniejszego zużycia energii elektrycznej (dla przykładu: w ciągu 5 lat zwykła lampa zużywa 3530 kWh, a ledowa - tylko 1290 kWh), bezcennym efektem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i nieobciążanie dodatkowo środowiska naturalnego. Wynika to z faktu, że w czasie produkcji ledowych żarówek nie ma konieczności stosowania niebezpiecznych substancji takich jak np. rtęć. Niezwykle istotne są poza tym: dłuższa żywotność tego rodzaju świetlówek (kilka - kilkanaście lat) w porównaniu ze zwykłymi lampami, mniejsze koszty związane z ich utrzymaniem oraz konserwacją. To rozwiązanie charakteryzuje się też niską awaryjnością.

Wielkie oszczędzanie

Zastosowanie technologii LED w oświetleniu przemysłowym czy na przestrzeniach otwartych (ulice, drogi, place), gdzie zawsze odnotowywane jest największe zużycie energii elektrycznej, może przynieść więc wielkie oszczędności. Szacunkowo określa się, że inwestycja ta zwraca się nawet w przeciągu 6-12 miesięcy. Różnego rodzaju energooszczędne świetlówki dostępne są hurtowniach elektrotechnicznych w całej Polsce. Tam też często przyjmowane są zużyte już produkty, więc nie trzeba martwić się o ich utylizację.

Więcej informacji na temat ekologicznych źródeł światła można także znaleźć na elektro-sal.pl


Materiał Partnera

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz