Materiał Partnera

Ekogroszek jako materiał opałowy

Ekogroszek jako materiał opałowy

Tani, wydajny i ekologiczny – wszystkie te cechy ekogroszku znamy już od dawna. Choć wykorzystanie tego materiału opałowego w domowych instalacjach grzewczych wymaga stosowania nowoczesnych kotłów retortowych, na ich montaż chętnie decyduje się coraz więcej osób. Co skłania Polaków do takich inwestycji i o czym jeszcze warto wiedzieć na temat tego paliwa?

Właściwie w każdym nowym domu znajdziemy dziś kocioł ekologiczny. Na piece retortowe wymieniane są też stare kotły w instalacjach grzewczych, które dotychczas opalane były węglem. Chociaż jako społeczeństwo coraz większą troską otaczamy Matkę Naturę, wybierając system centralnego ogrzewania, zazwyczaj kierujemy się poszukiwaniem oszczędności i wygody. Właśnie dlatego ekogroszek coraz szybciej wypiera tradycyjne kotły węglowe.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest rodzajem stałego paliwa opałowego, które produkuje się z węgla kamiennego i brunatnego. W odróżnieniu od wymienionych surowców, ekogroszek charakteryzuje się bardzo małą zawartością siarki, wody i substancji niepalnych, a także niską spiekalnością – wyjaśnia nasz rozmówca z wytwórni kotłów Jan Jańczak w Pleszewie.

To właśnie skład ekogroszku i przemiany, jakim ulega w procesie spalania sprawiają, że jest to paliwo ekologiczne. Wpływ spalania ekogroszku na środowisko naturalne jest minimalny. Właśnie dlatego stosowanie kotłów 5. klasy opalanych ekogroszkiem jest rekomendowanym przez UE sposobem ogrzewania budynków.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, z punktu widzenia użytkownika bardziej istotne mogą wydawać się inne aspekty wyboru opału. Najważniejsza jest wysoka wydajność paliwa w relacji do jego ceny. Pod tym względem ekogroszek znów bezkompromisowo pokonuje konkurencję. Wybór instalacji grzewczej zasilanej kotłem retortowym jest więc zasadny z ekonomicznego punktu widzenia. Niska cena opału sprawia, że początkowa inwestycja w modernizację ogrzewania zwróci się bardzo szybko.

Kolejną zaletą montażu kotła grzewczego na ekogroszek jest wygoda obsługi. Podczas gdy tradycyjne kotły węglowe muszą być zaopatrywane w paliwo regularnie co kilka godzin, do spalania ekogroszku wykorzystuje się kotły z podajnikiem ślimakowym. Na czym polega ich działanie?

Kotły c.o. z podajnikiem automatycznie uzupełniają paliwo na palenisku, podając je z kosza zasypowego. W zależności od pojemności kosza oraz zapotrzebowania budynku na ciepło, pojemnik uzupełnia się raz lub dwa razy w tygodniu. Następnie kocioł należy zaprogramować za pomocą sterowników, co jest bardzo proste. Wystarczy określić, jaka temperatura ma panować we wnętrzach, by piec sam dostosował swoją pracę do zadanych ustawień.

Jak widać, ekogroszek jest materiałem opałowym nie tylko przyjaznym środowisku, ale też użytkownikom. To wyjątkowe paliwo pozwala uzyskać ciepło w domu w sposób oszczędny i wyjątkowo wygodny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz