Artykuł sponsorowany

Ekogroszek jako materiał opałowy

Ekogroszek jako materiał opałowy

Ekogroszek jest ekologicznym rodzajem węgla. Dzieje się tak dzięki temu, że zawiera niewielki stopień spiekalności w porównaniu do paliw innego rodzaju, a po spaleniu zostawia nieduże ilości popiołu. Jest również dużo wydajniejszy niż ogrzewanie prądem, gazem czy olejem. Ekogroszek doskonale sprawdza się w piecach z podajnikami, kotłach ekologicznych czy retortowych.

 Co to jest ekgroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Dzięki temu, że przesiewany jest przez sita, występuje w postaci niewielkich granulek sięgających zazwyczaj od 5 do 25 mm. Wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o bardzo niskiej zawartości siarki. Ekogroszek stosuje się do produkcji cieplnej zarówno w celach przemysłowych i technicznych jak i gospodarczych. Cechuje go niski stopień spiekalności. Dzieje się tak dlatego, że do jego produkcji węgiel jest dokładnie selekcjonowany. Dzięki temu ekogroszek nie zalega w piecu co mogłoby zablokować automatyczny mechanizm podawania. Spalanie zależne jest od wilgotności zawartej w paliwie. Najniższą zawartość wody ma ekogroszek pakowany w workach. Nie wymaga on dodatkowego suszenia.

Gdzie można go używać?

Ekogroszek wytwarza znacznie mniej popiołu niż węgiel w naturalnej postaci. Jest przyjazny środowisku, a do tego bardzo wydajny. Doskonale nadaje się do pieców z podajnikiem automatycznym, dzięki temu, że nie zawiera miału ani zbyt dużych kawałków. Sprawdza się również w kotłach ekologicznych. Natomiast spalanie ekogroszku w zasilanych automatycznie palnikach retortowych powoduje obniżenie zawartości tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów i pyłów w spalinach. Ekogroszek wysokiej klasy spełnia surowe normy europejskie dotyczące wytwarzania ilości tlenku węgla, tlenku azotu, pyłów i innych substancji.

Podróbki dobrego paliwa

Ogrzewanie domu ekogroszkiem w porównaniu do ogrzewania prądem, gazem lub olejem może być tańsze nawet o 40%. Jego cena zależna jest od parametrów spalania, sposobu pakowania i pochodzenia. Najlepszy ekogroszek pochodzi z polskich kopalni. Przy zakupie warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Specjalista z PPUH Piórki w Zwierzynie dodaje: Szukając najtańszego ekogroszku można natrafić na podróbki zawierające w sobie dużo miału o znacznie gorszych parametrów grzewczych i emisyjnych. Natomiast ekogroszek z dobrego źródła jest w tanie zredukować emisję pyłów nawet o 92%, a tlenków węgla o 97%.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz