Artykuł sponsorowany

EKG jako element diagnostyki kardiologicznej

EKG jako element diagnostyki kardiologicznej

EKG to jedno z najczęściej zalecanych badań, które wykonuje się w celu zdiagnozowania chorób serca u pacjenta. Jego wykonanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta oraz bezinwazyjne. Umożliwia natomiast otrzymanie niezbędnych informacji dotyczących mięśnia sercowego, co może mieć duży wpływ na dalsze etapy leczenia. To podstawa diagnostyki kardiologicznej.

 

Choroby układu krążenia - diagnostyka kardiologiczna

Choroby serca są jednymi z najpoważniejszych, jakie dotyczą pacjentów niezależnie od wieku. Dzięki odpowiednim badaniom kardiologicznym możliwa jest ocena jakości pracy serca, jak również tętnic wieńcowych. To właśnie ich prawidłowe działanie jest niezbędne do życia człowieka. Pierwszą diagnostykę kardiologiczną można uzyskać już na etapie wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Ma on możliwość zlecenia tak zwanej diagnostyki, dzięki której możliwe jest określenie problemu zdrowotnego.

 

Specjalista z firmy Gabinety Lekarskie zauważa: Regularna kontrola stanu zdrowia oraz okresowe wizyty u lekarza umożliwiają wczesne wykrycie problemów, oraz odpowiednie działanie. Wdrożenie właściwego leczenia jest absolutną podstawą.

 

Na czym dokładnie polega badanie kardiologiczne?

W kardiologii możliwe jest wykonanie różnego rodzaju diagnostyki. Jest wiele czynności związanych z ustaleniem kwestii zdrowia pacjenta, które nie są inwazyjne. Zdarzają się jednak i takie, wymagające hospitalizacji. Badania kardiologiczne można podzielić na trzy kategorie:

  • czynnościowe,
  • obrazowe,
  • inwazyjne.

 

Najpopularniejsze jest badanie EKG. Przez lekarzy nazywane jest ono elektrokardiografią. Dla pacjenta jest to czynność całkowicie bezbolesna, wykonywana za pomocą specjalnego aparatu, który nazywany jest elektrokardiogramem. Urządzenie ma za zadanie rejestrować oraz utrwalać impulsy elektryczne dochodzące do niego z 12 odprowadzeń – 6 odprowadzeń przed sercowych oraz 6 kończynowych. Powstają one w mięśniu sercowym, a ich odczyt pozwala na ustalenie charakteru pracy serca pacjenta. Wynik badania zapisywany jest na specjalnym papierze.

 

Drugim rodzajem badania EKG są pomiary z wykorzystaniem urządzenia nazywanego holterem EKG. Jest to sprzęt, który monitoruje pracę serca przez dwadzieścia cztery godziny. Rejestruje oraz zapisuje dane zbierane przez pięć elektrod umieszczonych na lewej stronie klatki piersiowej. Holter może być wykorzystywany przez pacjenta zarówno w szpitalu, jak i w domu. Wszystko zależy od zaleceń i decyzji lekarza, który sprawuje opiekę medyczną.

 

Dlaczego warto monitorować zdrowie serca z wykorzystaniem badania EKG?

Problemów z sercem nie warto lekceważyć, ponieważ mogą one być oznaką ciężkiej przypadłości. Dzięki badaniom kontrolnym możliwe jest wykrycie problemów we wczesnym stadium rozwoju oraz odpowiednie działanie. Proste EKG pozwala często na postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz