Artykuł sponsorowany

Egzekucje komornicze

Egzekucje komornicze

Komornik, z pewnością nie jest osobą, którą większość z nas kojarzyłaby dobrze. Niestety w wielu przypadkach mimo usilnych chęci nie udaje nam się spłacić zaciągniętych zobowiązań finansowych, a wówczas wierzyciel kieruje sprawę do sądu, z którego do egzekucji przejmuje ją komornik. W ten sposób w naszej codzienności pojawiają się liczne pisma sądowe i sprawdzanie czy posiadamy jakikolwiek majątek, zarówno pieniężny, jak i w formie, nieruchomości, samochodów, wyposażenia domu czy firmy, który mógłby po sprzedaży pokryć spłatę zobowiązania. Jeśli tak istotnie jest to komornik ma prawo dokonać zajęcia własności, jej licytacji i sprzedaży w celu spłacenia lub zmniejszenia zobowiązania na rzecz wierzyciela. Oczywiście najlepiej jest spłacać o pożyczyliśmy, jednak gdy z różnych powodów okaże się to chwilowo niemożliwe może na nas czekać egzekucja komornicza.

Kontakt  komornikiem

W sieci można znaleźć wiele informacji odnośnie komorników. Wiele osób wskazuje, że jest to urzędnik państwowy i rozmowa z nim przebiega zupełnie inaczej niżeli z firmami windykacyjnymi, dzięki czemu w wielu przypadkach udaje się ustalić dalsze postępowanie i rozsądnie podejść do spłaty długów . Mówiąc kolokwialnie zadaniem komornika jest ściąganie długów. Częstą praktyką jest zajęcie konta bankowego. Prawo nakłada na komornika ograniczenia w kwestii zajęcia pieniędzy na naszych kontach. Jednak musimy poinformować go o tym, jakie wpływy będą się pojawiać i które nie podlegają egzekucji.

Jakie pieniądze nie podlegają egzekucji?

Przede wszystkim komornik musi zostać nam nam koncie kwotę odpowiednią do przeżycia. Zakłada się, że jest to najniższa krajowa. Jednak egzekucji nie podlega jedynie ta, którą zarobimy na podstawie umowy o pracę. Umowy śmieciowe nie są w  ten sposób chronione i komornik może zająć wszystko. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w kontekście świadczeń wypłacanych na dzieci. Mowa tu oczywiście o świadczeniu wychowawczym, ale również wszelkich zasiłkach z mopsu na potrzeby dzieci, jak i alimentów. Komornikowi nie wolno zająć pieniędzy dla dzieci. Ich utrzymanie jest priorytetem. Jednak widzi on jedynie wpływ określonej kwoty, w związku z czym jeśli jakieś pieniądze nie mogą być zajęte, to należy poinformować o tym zarówno bank, jak i samego komornika, który ustali odpowiednie wykluczenia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz