Artykuł sponsorowany

Efektywne systemy wentylacyjne stosowane w budownictwie

Efektywne systemy wentylacyjne stosowane w budownictwie

Kanały wentylacyjne w naszych domach są bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia, a także ochrony elementów konstrukcyjnych budowli (przyczyną tworzenia się na ścianie pleśni jest wilgoć, która bardzo często jest wynikiem niewłaściwego działania wentylacji). Warto zatem pamiętać o tym, aby zaprojektowanie i montaż systemów wentylacyjnych powierzyć firmom branżowym, które mają doświadczenie w obsłudze klientów indywidualnych i instytucjonalnych, a także tym zaliczanym do producentów elementów wentylacyjnych.

Zadanie wentylacji

Podstawowymi zadaniami systemów wentylacyjnych są: regulacja wilgotności powietrza, wymiana zużytego powietrza, odprowadzanie substancji zapachowych i szkodliwych, a także regulacja temperatury powietrza. Prawidłowy system wentylacyjny bardzo korzystnie wpływa na tworzenie się mikroklimatu we wnętrzach domów, mieszkań i innych budynków. Warto wiedzieć, że jego zaburzone funkcjonowanie jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ma ono wpływ na powstawanie chorób układu oddechowego, występowanie alergii i astmy, a także podrażnianie błon śluzowych. Nieprawidłowa wilgotność powietrza, a także jego czystość, wpływają na nasze samopoczucie – źle działająca wentylacja skutkuje bólami głowy czy ogólnym zmęczeniem. Warto wiedzieć, że prawidłowo zamontowany system wentylacyjny wpływa na stan budynku. Wilgoć przyczynia się do niszczenia ścian, powstawania pleśni czy skroplonej pary wody na szybach bądź innych powierzchniach wewnątrz obiektów architektonicznych.  

Rodzaje wentylacji

Najpopularniejszym modelem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Działa ona dzięki ruchowi powietrza, wywołanemu poprzez jego gęstość i ciśnienie, co doprowadza do powstawania zjawiska ciągu. Polega ono na wciągnięciu cieplejszego powietrza, które unosi się ku górze poprzez kraty wentylacyjne do szybu wentylacyjnego. Rozwiązanie to stosowane jest w budownictwie od lat – powoli zastępuje je nowocześniejszy system wentylacji mechanicznej. Jej działanie jest zautomatyzowane i mechaniczne, co umożliwia precyzyjną kontrolę oczyszczania i ogrzewania powietrza, a także usuwanie zanieczyszczeń bytowych i regulację wilgoci. W przypadku konieczności montażu systemu wentylacyjnego lub jego naprawy, a także w celu określenia, jaki rodzaj wentylacji wybrać, należy nawiązać współprace z takimi firmami jak ZBB Wentylacja. Specjaliści z takich przedsiębiorstw zajmują się bowiem projektowaniem wentylacji, produkcją systemów wentylacyjnych (elementów tj. kanały wentylacyjne, kształtki wentylacyjne, kolanka wentylacyjne, tłumiki wentylacyjne, czerpnie wentylacyjne, okapy, piony wentylacyjne, wyrzutnie dachowe), a także montażem wszystkich elementów składających się na wentylację.

Liczba kanałów wentylacyjnych

W domach jednorodzinnych i wielorodzinnych kanały wentylacyjne (grawitacyjne) wywiewne powinny znajdować się w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, toaleta, a także w garażu, spiżarni oraz przestrzeniach bez okien (np. garderoby). W przypadku budynków użyteczności publicznej czy gospodarczej (biurowców firm, szkół, urzędów) zaleca się znacznie większą liczbę kanałów wentylacyjnych. W mieszkaniach i domach wielopoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć również w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje zaś innowacyjne metody wentylacji mechanicznej z rekuperatorami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz