Artykuł sponsorowany

E-learning, czyli przyszłościowy system nauki

E-learning, czyli przyszłościowy system nauki

W związku z panującą pandemią koronawirusa w Polsce i koniecznością ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi placówki edukacyjne zostały zmuszone do przystosowania się do nowej rzeczywistości. Z tego powodu zarówno w szkołach, jak i na uczelniach wyższych wprowadzony został e-learning, czyli sposób nauczania przez internet, który obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Czy e-learning stanowi przyszłościowy system nauki? Wyjaśniamy!

E-learning na uczelniach wyższych - jak działa?

Mimo że powrót na studia i do szkół będzie możliwy, wielu studentów coraz chętniej korzysta i chwali sobie korzyści, jakie niesie za sobą nauczanie zdalnie. Z tego powodu niektóre uczelnie takie jak Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi wychodzi naprzeciw studentom i zdecydowała się na kontynuację e-learningu umożliwiająca studiowanie zarówno w formie hybrydowej, jak i możliwość studiowania niektórych kierunków studiów podyplomowych w formie całkowitego nauczania zdalnego.

Na czym to polega? Wyjaśnia przedstawiciel WSGE w Józefowie: Od tego roku został uruchomiony nabór noszący miano rekrutacji kandydatów z całej Polski, który zakłada, że od najbliższego roku akademickiego wykłady będą prowadzone w sali, niemniej jednak studenci mają możliwość wyboru, czy będą uczestniczyć w trybie stacjonarnym, czy wolą oglądać transmisję wykładów z dogodnego dla nich miejsca na swoim laptopie.

Jeśli chodzi o studia podyplomowe, kierunki takie jak zarządzanie projektami i zarządzanie zasobami ludzkimi zostały stworzone w ten sposób, że wymagają uczestnictwa wyłącznie w dwóch zjazdach w ciągu całego semestru, natomiast reszta zajęć prowadzona jest na platformie e-learningowej, na której studenci mają zapewniony dostęp do dużej liczby materiałów w formie prezentacji, filmów, a także będzie tam stworzona możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusjach.

Jakie zalety ma e-learning?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych zalet nauki zdalnej jest wygoda i oszczędność czasu. W przypadku e-learningu nie ma konieczności poświęcania czasu na dojazdy do miejsc, w których odbywają się wykłady, co może być problematyczne zwłaszcza w sytuacji, gdy zajęcia rozłożone są w różnych porach w ciągu całego dnia. Studia wyższe w formie e-learningowej to także możliwość dla osób, które chcą studiować w innym mieście, ale z różnych powodów nie mają możliwości przeprowadzki lub częstych dojazdów na zajęcia.

Studia podyplomowe przez platformę zdalną to także dobre rozwiązanie dla osób, które jednocześnie pracują i chcą rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności, jednak ciężko jest im pogodzić obowiązki zawodowe z planem na uczelni. Co więcej, studenci mają wtedy większą elastyczność, ponieważ mogą dowolnie wybierać, kiedy i w jakich godzinach chcą zdobywać wiedzę, a dzięki dostępności na platformie e-learningowej materiałów niezbędnych do nauki, mają możliwość utrwalania wiedzy w zależności od indywidualnego tempa nauki.

Czy e-learning stanowi dobrą metodę nauki?

Wiele osób uważa, że nauczanie zdalne nie jest tak wymagające, jak studia stacjonarne. Niemniej jednak nie jest to prawda, ponieważ student, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ma możliwość aktywnego udziału w wykładach, a tym samym prowadzenia dyskusji i zadawania pytań pomagających mu w zdobyciu i rozszerzeniu swoich kompetencji. Co więcej, w przypadku studiów podyplomowych prowadzonych w trybie nauki zdalnej student ma dostęp do takich metod przekazywania wiedzy, jak filmy i interaktywne prezentacje, które w porównaniu do tradycyjnych form nauki, są o wiele bardziej angażujące.

Warto również wspomnieć o tym, że e-learning wymaga od studentów większej samodzielności, a co zatem idzie, muszą oni sami się motywować, co nie tylko pozwala na lepszą organizację czasu przeznaczonego na naukę, ale także na szybszy i bardziej efektywny rozwój samodzielności oraz skutecznego działania, czyli niezbędnych czynników na konkurencyjnym rynku pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz