Artykuł sponsorowany

E-deklaracje, czyli rozliczanie PIT przez internet w praktyce

E-deklaracje, czyli rozliczanie PIT przez internet w praktyce

Era cyfryzacji zajmuje ważne miejsce w wielu dziedzinach naszego życia. Nie ominęła także problematycznej kwestii, jaką jest składanie rocznych deklaracji podatkowych. Powstało więc wiele bezpłatnych programów, z pomocą których szybko rozliczymy PIT i wyślemy go do urzędu skarbowego.

Największe zalety e-deklaracji

Niewątpliwą zaletą PIT-ów online jest to, że w przeciwieństwie do ich papierowych odpowiedników fiskus ma 45 dni na przelanie nam nadpłaconych środków od momentu pojawienia się ich w wewnętrznych systemach elektronicznych. To oznacza, że oczekiwanie na pieniądze skraca się blisko o półtora miesiąca.


Warto również wspomnieć o tym, że dzięki e-deklaracjom ich weryfikacja przebiega o wiele sprawniej. W praktyce oznacza to, że nasz PIT automatycznie pojawia się we wspomnianym systemie urzędu skarbowego, a co za tym idzie, dane nie muszą być wprowadzane ręcznie przez tamtejszych specjalistów.


W dzisiejszych szybkich czasach ważne jest zarówno to, aby wszelkie sprawy załatwiać od ręki, a ponadto brać pod uwagę kondycję naszych portfeli. W te założenia wpisuje się rozliczanie PIT online, które nie wymaga znajomości zawiłych przepisów podatkowych, a co za tym idzie, korzystania z pomocy księgowości. Co więcej - nie musimy nawet wychodzić z domu.


Bezpłatny program do PIT przeprowadza nas przez cały proces zmierzający do przedłożenia deklaracji fiskusowi. Aby jednak tak się stało, szukajmy intuicyjnych i bezpiecznych rozwiązań. Co więcej zwróćmy uwagę na to, czy dany program jest potwierdzony certyfikatem SSL - gwarantuje on pełne bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Ważne jest również to, abyśmy otrzymali potwierdzenie złożenia PIT - w praktyce mowa o urzędowym potwierdzeniu odbioru (UPO).

PIT online - bezpłatny program oraz usługa Twój e-PIT

Dla wielu podatników problematyczne jest stworzenie podpisu elektronicznego, więc twórcy dobrego, bezpłatnego programu wychodzą im naprzeciw. O ile jednak chcąc z niego korzystać nie musimy posiadać e-podpisu, o tyle wymagane będzie podanie następujących danych:



  • imię i nazwisko,

  • data urodzenia,

  • kwota przychodu za rok 2020,

  • PESEL/NIP.


Resort finansów proponuje złożenie deklaracji za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Autoryzacja naszych danych odbywa się  w niej za pomocą m.in.:



  • aplikacji mObywatel,

  • bankowości elektronicznej,

  • e-dowodu osobistego,

  • danych autoryzacyjnych,

  • profilu zaufanego.


Konieczne będzie również podanie kwoty przychodu - o jakich latach mowa jest uzależnione od rodzaju składanego PIT-u. Pamiętajmy jednak o tym, że powierzenie rozliczenia zeznania podatkowego urzędowi skarbowemu nie powinno odbywać się bez weryfikacji jego poprawności. Aby mieć pewność, że nie będziemy musieli składać korekty, wystarczy skorzystać z bezpłatnego programu do PIT i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz