Dzień Nauczyciela – dlaczego go obchodzimy?

Dzień Nauczyciela – dlaczego go obchodzimy?

Dzień Edukacji Narodowej potocznie jest nazywany Dniem Nauczyciela. Świętujemy wówczas ciężką pracę wszystkich nauczycieli, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby jak najlepiej przekazać swoją wiedzę młodemu pokoleniu, odgrywając niezwykle ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży. Dlaczego świętujemy Dzień Nauczyciela? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego obchodzimy Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela jest świętem obchodzonym w wielu krajach na całym świecie. W każdym przypadku zostaje ono ustalone z takim samym zamiarem: aby okazać osobom odpowiedzialnym za edukację młodego pokolenia, że ich praca jest naprawdę ceniona w społeczeństwie. Wręczamy im wówczas nagrody i drobne podarunki. Zdecydowanie należy im się w końcu szacunek, za wysiłek i poświęcenie włożony w to, czym się zajmują.

W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest od 1957 roku, kiedy to, na zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Międzynarodowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie, ustalono, że 20 października będzie od tego czasu Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Ustalenie to miało charakter nieformalny, aż do 1972 roku, kiedy Dzień Nauczyciela oficjalnie wprowadziła Karta praw i obowiązków nauczyciela. Zmieniona została wówczas data tego święta – a więc kiedy jest Dzień Nauczyciela? Obecnie, 14 października, czyli w dzień powołania Komisji Edukacji Narodowej. Zmieniona została również jego nazwa – na Dzień Edukacji Narodowej. Pomimo tej zmiany, wciąż powszechnie mówi się o „Dniu Nauczyciela”.

Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć dydaktycznych. W tym dniu, Minister Edukacji tradycyjnie wręcza nauczycielom medale i odznaczenia za ich osiągnięcia wychowawcze. Jest też świętowany indywidualnie przez szkoły, zazwyczaj jeszcze przed 14 października. Uczniowie przynoszą wówczas nauczycielom prezenty, organizowane są akademie oraz przedstawienia odgrywane przez uczniów.

Podobne święta odbywają się na całym świecie, a każdy kraj ma swoją unikalną tradycję. Trzeba też wspomnieć tutaj, o Światowym Dniu Nauczyciela, obchodzonym 5 października. Jest obchodzony od 1994 roku, na pamiątkę podpisania Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela, autorstwa UNESCO i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela wybrać?

Kwestia tego, jaki prezent na Dzień Nauczyciela wybrać, może stać się prawdziwą kością niezgody wśród uczniów w klasie, albo ich rodziców. Każdy ma zupełnie inne pomysły na temat tego, jak powinien wyglądać. Dyskutując o tym, trzeba jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla danego nauczyciela.

Jeśli nauczyciel wiele razy wspominał, że woli, żeby nie przynosić mu prezentów, powinniśmy to uszanować. Jeśli koniecznie musimy coś przynieść z okazji Dnia Nauczyciela, może w takim przypadku niech będą to tylko kwiaty albo bombonierka. Mamy dużo większe pole do popisu, jeśli ta osoba nie ma nic przeciwko prezentom od klasy.

Klasycznymi rozwiązaniami są wszelkie drobiazgi, jak kubki i plakaty, na których możemy wydrukować spersonalizowane teksty. Może to być na przykład powiedzonko tego nauczyciela albo coś, o czym często żartuje z uczniami. Bezpiecznym rozwiązaniem będą również eleganckie planery i kalendarze. Jeśli szukamy prezentu dla wychowawcy klasy, na ostatnim roku danego etapu edukacji możemy zastanowić się nad nieco bardziej wartościowym prezentem, na przykład piórem.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Polecane firmy

Priorytetem dla kadry pedagogicznej toruńskiego ośrodka jest wspomaganie rozwoju dzieci dotkniętych...
Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych w Tarnowie to miejsce, w którym poziom kształcenia...