Dzień Dinozaura. Gdzie spędzić 26 lutego?

Dzień Dinozaura. Gdzie spędzić 26 lutego?

26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. To niezwykłe święto powstało w celu przypomnienia o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i otoczeniu, w jakim żyły. W jaki sposób warto spędzić ten dzień? W jakich miejscach możesz dowiedzieć się więcej o dinozaurach? Poznaj jedne z najlepszych parków dinozaurów w Polsce. Dowiedz się, w jakich muzeach możesz obejrzeć szkielety tych niezwykłych stworzeń i poznać ich historię.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Muzeum Ewolucji PAN, Warszawa

Muzeum Ewolucji PAN mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Można w nim obejrzeć ekspozycje stałe i czasowe a także skorzystać z lekcji muzealnych oraz warsztatów edukacyjno-artystycznych. Najmłodsi mogą również wziąć udział w imprezie edukacyjno-rozrywkowej "Urodziny wśród dinozaurów". Raz w miesiącu w muzeum odbywają się również spotkania klubu Małego Paleontologa.

Główną atrakcją ekspozycji są szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60. i 70. XX wieku przez polsko-mongolskie ekspedycje paleontologiczne. Największą salę prawie całkowicie wypełnia masywny szkielet opistocelikaudii – przedstawiciela roślinożernych dinozaurów, zwanych zauropodami. Oprócz niego w największej sali można podziwiać m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych oraz drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły w ich "cieniu".

W osobnej sali zgromadzone są robiące wrażenie szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi, m.in. tarbozaura, krewniaka amerykańskiego T. rexa.

JuraPark i Muzeum Dinozaurów, Bałtów

W miejscu, w którym obecnie znajduje się JuraPark i Muzeum Dinozaurów, niegdyś znajdowała się jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na to są odnalezione w bałtowkim wąwozie tropy tych stworzeń. To odkrycie stało się inspiracją do stworzenia tego parku.

W Bałtowie, wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej, podziwiać można około 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu najmłodsi mogą chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na Ziemi. Modele dinozaurów zostały wykonane w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. 

Na terenie Bałtowskiego Parku Jurajskiego znajduje się również muzeum, w której podziwiać można skamieniałości dinozaurów przywiezione z Libanu, Maroka i Madagaskaru. Wśród prezentowanych okazów znajdują się m.in. kości, żeby, kręgi i tropy najciekawszych dinozaurów kredowych, paleozoiczne trylobity, mezozoiczne głowonogi, koralowce oraz minerały z różnych stron świata. Jednym z najciekawszych eksponatów jest mierzący blisko 50 metrów sejsmozaur, roślinożerca jurajski.

park dinozaurów

Park Ruchomych Dinozaurów Zatorland

Park Ruchomych Dinozaurów Zatorland to największy tego typu park w Europie Środkowej. Znajduje się on na gęsto zalezionym terenie, przez który wiedzie ścieżka edukacyjna prezentująca życie dinozaurów. Pośród drzew można dostrzec około 100 modeli dinozaurów, z których większość to eksponaty ożywione. Dzięki temu spacer po ścieżce sprawia, że możemy się czuć, jakbyśmy przenieśli się w odległą przeszłość. 

Wśród nich są m.in.  ogromne roślinożerne Zauropody, przerażający T-Rex a także mający ponad 35 m długości Argentynozaur. Argentynozaur to największy znaleziony dinozaur należący do grupy zauropodów z rodziny tytanozaurów. Żył on na terenie dzisiejszej Argentyny. Szacuje się, że ważył około 80 do 100 ton przy wysokości 13 metrów i długości 44 metrów. 

Na końcu ścieżki znajduje się Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym obejrzeć można kolekcję skamieniałych zwierząt i elementy szkieletów dinozaurów. Eksperci prowadzą również Warsztaty Młodego Paleontologa. W trakcie tych zajęć dzieci przy pomocy specjalistycznych narzędzi odkrywają szkielety dinozaurów  ukryte w masie gipsowej.

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach

Trwające osiem lat wykopaliska na tym terenie doprowadziły do odkrycia kości pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka z Lisowic oraz największego na świecie dicynodonta, prawdopodobnie jednego z ostatnich przedstawicieli tego wymarłego pod koniec triasu gatunku gadów.

Muzeum Paleontologiczne prezentuje wystawę skamieniałoci późnotriasowych, znalezionych na terenie gminy Pawonków. Unikatowe na skalę światową znaleziska są tutaj na wyciągnięcie ręki. Oprócz stałej ekspozycji muzeum organizuje wystawy czasowe a także spotkania paleontologiczne i noce w muzeum, podczas których można porozmawiać z paleontologami, naukowcami i osobami, które brały udział w wykopaliskach. Odbywają się tutaj także konkursy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W mieście odbywa się również Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów.

Muzeum znajduje się w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym, w którym dostępna jest również kawiarenka internetowa, biblioteka, sala odpowiednia do zorganizowania kursu, konferencji czy spotkania rodzinnego, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci, altanka z miejscem na ognisko.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży