Artykuł sponsorowany

Dziedziczenie i nabycie spadku: Kancelaria Adwokacka Dariusz Sięka

Dziedziczenie i nabycie spadku: Kancelaria Adwokacka Dariusz Sięka

Nabycie spadku to ważny moment w życiu człowieka. Przekazanie majątku zostawionego przez osobę zmarłą rodzinie często budzi wiele emocji, a także niewątpliwie wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności prawnych. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawić, kto ma prawo do nabycia majątku, co warto wiedzieć przed ostatecznym nabyciem majątku oraz kiedy skorzystać z pomocy np. Kancelarii Adwokackiej Dariusz Sięka w Krakowie.

Kto ma prawo do nabycia majątku?

Zgodnie z prawem dziedziczenia, spadek przejmuje się na podstawie ustawy lub testamentu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem ustawowym, które następuje, gdy zmarły nie pozostawił testamentu lub testament ten został uznany za nieważny. W myśl ustawy są trzy grupy osób uprawnionych do dziedziczenia majątku po zmarłym. Na pierwszym miejscu stoją zstępni (dzieci i wnuki) i małżonek zmarłego, którzy dziedziczą majątek w równych częściach, a jeżeli dzieci są nieletnie, warto pamiętać, że rodzice sprawują nad nimi władzę rodzicielską również w zakresie majątku. W przypadku braku zstępnych oraz małżonka, spadek przypada ascendentom, czyli rodzicom zmarłego, a następnie rodzeństwu. Jeżeli nie ma żadnych osób z tych dwóch grup, dziedziczą dalsi krewni.

W przypadku dziedziczenia testamentowego majątek zostaje przekazany osobom, które zostały wskazane w testamencie. Zmarły może w testamencie uczynić jedną lub kilka osób swoimi spadkobiercami, przekazując im cały swój majątek lub jego część. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ochronie praw spadkowych osób bliskich, małżonka oraz dzieci, które zgodnie z prawem mają prawo do zachowku.

Co warto wiedzieć przed ostatecznym nabyciem majątku?

Nabycie majątku po zmarłym to proces obejmujący wiele aspektów prawnych. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że razem ze spadkiem przekazywane są nie tylko prawa i korzyści majątkowe, ale także obowiązki wynikające np. z długów pozostawionych przez zmarłego. Decydując się na przyjęcie spadku, warto wcześniej dokładnie zbadać sytuację finansową oraz sprawdzić ewentualne problemy prawne związane ze spadkiem. Istnieje możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, które pozwala na uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe przekraczające wartość majątku.

Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?

Proces dziedziczenia i nabycia spadku może być skomplikowany ze względu na liczne formalności prawne, wyjątki czy sprzeczne roszczenia innych uczestników dziedziczenia. W przypadku problemów prawnych, sporów rodzinnych lub niejasności co do treści testamentu warto rozważyć skorzystanie z pomocy np. Kancelarii Adwokackiej Dariusz Sięka specjalizującej się między innymi w prawie spadkowym. Porada prawna może być nieoceniona w uzyskaniu rzetelnych informacji o swoich prawach oraz obowiązkach jako spadkobiercy oraz w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z tym procesem.

 • Prawo cywilne

  Prawo cywilne

  • Kancelaria Adwokacka Dariusz Sięka
  • Zapytaj o cenę
 • Prawo karne

  Prawo karne

  • Kancelaria Adwokacka Dariusz Sięka
  • Zapytaj o cenę
 • Prawo rodzinne-rozwodowe

  Prawo rodzinne-rozwodowe

  • Kancelaria Adwokacka Dariusz Sięka
  • Zapytaj o cenę
Opracowanie:
Kraków, Rynek Dębnicki 6 lok. 1
tel. 604 500 918
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Polecane usługi