Artykuł sponsorowany

Dziecko w transporcie sanitarnym. Jak to wygląda w praktyce?

Dziecko w transporcie sanitarnym. Jak to wygląda w praktyce?

Transport sanitarny w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) obejmuje przypadki łagodniejsze niż nagły stan, który zagraża życiu dziecka. Taki przewóz jest wykorzystywany między innymi do przeniesienia pacjenta – także niepełnoletniego – z jednej placówki medycznej do innej. W tej sytuacji zlecenie transportu wydaje lekarz, pod którego opieką znajduje się dziecko. Zwykle jest to usługa nieodpłatna, choć czasem rodzice są zmuszeni do pokrycia części jej kosztów.

Transport sanitarny czy karetka ratunkowa?

Przede wszystkim warto podkreślić, że transport sanitarny w ramach POZ nie jest jednoznaczny z wezwaniem karetki w sytuacji zagrożenia życia lub nagłego stanu pogorszenia zdrowia. Jeśli dziecko wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. Można to zrobić, dzwoniąc np. pod numer 112.

W tej sytuacji nie są wymagane żadne formalności ani skierowanie lekarskie. 

Karetka przyjedzie do każdego pacjenta, również do dziecka bez obywatelstwa polskiego i nieubezpieczonego – wyjaśnia sanitariusz z firmy Petrus Trans-Med. Jeśli zachodzi uzasadnione wskazanie medyczne, zespół wyjazdowy przetransportuje dziecko do szpitala przy użyciu inkubatora. Taką procedurę stosuje się nie tylko w przypadku niemowląt, ale nawet pacjentów do lat 4.

Transport sanitarny dzieci

Transport sanitarny stosuje się w przypadkach łagodniejszych, np. dysfunkcji narządów ruchu, kiedy nie ma potrzeby wezwania karetki, jednak rodzice nie są w stanie dowieźć dziecka do placówki medycznym we własnym zakresie.

Wykorzystuje się go również wtedy, kiedy życie małego pacjenta nie jest zagrożone, jednak w opinii lekarza konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia szpitalnego. Transport sanitarny dzieci służy także do przewiezienia chorego z jednej placówki medycznej do innej. W takim przypadku lekarz nie ma obowiązku oczekiwania na przyjazd sanitariuszy, ale zostawia dziecko pod opieką rodziców.

Prywatny transport medyczny

Prywatny transport medyczny to usługa wykonywana odpłatnie dla pacjentów w każdym wieku, również dzieci. Można z niej skorzystać w każdej sytuacji, w której chory wymaga specjalnych warunków przewozu, a opiekun nie może zapewnić ich we własnym zakresie.

Wykorzystuje się ją między innymi do transportu dzieci do sanatoriów lub pomiędzy placówkami opieki medycznej. Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, ustal wcześniej, jakie warunki będą niezbędne do bezpiecznego przewiezienia Twojego dziecka i poinformuj sanitariuszy, w jakim wieku jest mały pacjent. Firmy świadczące takie usługi dysponują karetkami o różnym wyposażeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz