Materiał Partnera

Dzianiny sportowe - jakie są i co je wyróżnia?

Dzianiny sportowe - jakie są i co je wyróżnia?

Ubrania sportowe powinny być funkcjonalne. Zależy to w dużej mierze od projektu: szwów w odpowiednich miejscach albo ich braku, konkretnej długości rękawów i nogawek, kieszeni, kapturów, ściągaczy itp. Jednak najwięcej funkcjonalności zapewniają dzianiny sportowe. Dzięki nim ubrania są termoaktywne, „oddychają”, stają się wodoodporne i rozciągają się w pożądanych przez sportowca kierunkach, szybko wracając do pierwotnej formy. Jakie są dzianiny sportowe oraz czym się charakteryzują?

Rola dzianin sportowych

Ubrania sportowe różnią się od siebie diametralnie. W sportach zimowych muszą być nieprzemakalne i zatrzymywać ciepło w organizmie. Biegacze z kolei potrzebują tkanin, które odprowadza pot. Osoby trenujące na siłowni oczekują, że ubrania będą miały efekt chłodzenia. Z kolei fani fitnessu chcą, by dzianina sportowa rozciągała się we wszystkich kierunkach, a następnie szybko wracała do pierwotnej formy.

Wszystkich tych ról nie jest w stanie spełnić jeden typ materiału. Na szczęście polskie firmy, takie jak zakład Dziewiarstwo Maszynowe Handel Danuty Bieleckiej z województwa łódzkiego oferują szerokie spektrum dzianin sportowych, z których można uszyć ubrania dla zawodników przeróżnych dyscyplin. Charakteryzują się wysoką jakością, trwałością kolorów oraz pełną i niezbędną funkcjonalnością. Jakie tkaniny sportowe wybrać?

Dresówka

Dresówka to dzianina, z której wykonuje się najprostsze typy strojów sportowych. Może być ocieplana albo cienka. Nie gniecie się, jest miękka, dobrze zatrzymuje ciepło. Może być grupa i sztywna, lub cienka i lekka. Świetnie nadaje się np. na ciepłe bluzy do biegania czy ćwiczeń na dworze.

Softshell

Ubrania z tkaniny sofshell są coraz bardziej popularne. Robi się z niej zarówno kurtki, jak i bieliznę termiczną. Może być wodoodporna, wiatroodporna, a równocześnie pozwala na swobodną wymianę ciepła. Idealnie nadaje się dla osób, które uprawiają wspinaczkę górską.

Poliester

Poliester to tani, acz praktyczny materiał na ubrania sportowe, jeśli doda się do niego rozciągliwy elastan. Nie wchłania potu, dzięki czemu nie pozostawia na skórze uczucia wilgoci i zimna. Wykonuje się z niego niemal wszystkie elementy sportowej garderoby, które spełniają potrzeby osób ćwiczących rekreacyjnie.

Polipropylen

Polipropylen, szczególnie ten z dodatkiem jonów srebra, to świetny materiał na odzież sportową. Posiada kanaliki, które odprowadzają z ciała wodę, a antybakteryjne srebro eliminuje zapach potu. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest przez producentów odzieży termoaktywnej, odpowiedniej do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Lycra

Lycra jest elastyczna i nie krępuje ruchów. Szybko wraca do pierwotnej formy, nawet po mocnym rozciąganiu. Idealnie sprawdzi się dla osób uprawiających gimnastykę, fitness czy tancerzy. Gdy staje się mokra, nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego uczucia, ani nie zmienia przeźroczystości – robi się z niej więc stroje kąpielowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz