Artykuł sponsorowany

Co wyróżnia tkaniny sportowe produkowane przez Tkalnię Olejnik?

Co wyróżnia tkaniny sportowe produkowane przez Tkalnię Olejnik?

Ubrania sportowe powinny być funkcjonalne. Zależy to w dużej mierze od projektu: szwów w odpowiednich miejscach albo ich braku, konkretnej długości rękawów i nogawek, kieszeni, kapturów, ściągaczy itp. Jednak największy wpływ na komfort użytkowania mają tkaniny sportowe. Dzięki nim ubrania są termoaktywne, „oddychają”, stają się wodoodporne i rozciągają się w pożądanych przez sportowca kierunkach, szybko wracając do pierwotnej formy. Jakie są rodzaje tych materiałów i czym się charakteryzują?

Rola tkanin sportowych

Ubrania sportowe różnią się od siebie diametralnie. W dyscyplinach zimowych muszą być nieprzemakalne i zatrzymywać ciepło w organizmie. Biegacze z kolei potrzebują tkanin, które odprowadzają pot. Osoby trenujące na siłowni oczekują, że ubrania będą dawały efekt chłodzenia. Z kolei fani fitnessu chcą, by tkanina sportowa rozciągała się we wszystkich kierunkach, a następnie szybko wracała do pierwotnej formy.

Wszystkich tych ról nie jest w stanie spełnić jeden typ materiału. Na szczęście polskie firmy, takie jak Tkalnia Olejnik z Pabianic, oferują szerokie spektrum tkanin sportowych, z których można uszyć ubrania dla zawodników przeróżnych dyscyplin. Charakteryzują się wysoką jakością, trwałością kolorów oraz pełną i niezbędną funkcjonalnością. Jakie materiały wybrać?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, warto dodać że tkalnia Adama Olejnika nie produkuje tylko tekstyliów sportowych. W jej ofercie znajdują się tkaniny obiciowe, techniczne, obrusowe oraz pod druk cyfrowy i filtracyjne. Polecane są także materiały na chusty do noszenia dzieci. Ponadto firma specjalizuje się w produkcji tkanin bambusowych i satynowych, z dowolnym nadrukiem. Jej asortyment skierowany jest do klientów indywidualnych i przedsiębiorstw. Nowoczesny sprzęt umożliwia przedsiębiorstwu sprawną produkcję nietypowych zamówień z uwzględnieniem wytycznych klienta.

Dresówka i softshell

Wracając do tknin sportowych, do wyboru jest dresówka, z której wykonuje się najprostsze typy strojów sportowych. Może być ocieplana albo cienka. Nie gniecie się, jest miękka, dobrze zatrzymuje ciepło. Może być grupa i sztywna, lub cienka i lekka. Świetnie nadaje się np. na ciepłe bluzy do biegania czy ćwiczeń na dworze.

Coraz bardziej popularne są też ubrania z tkaniny sofshell. Robi się z niej zarówno kurtki, jak i bieliznę termiczną. Może być wodoodporna, wiatroodporna, a równocześnie pozwala na swobodną wymianę ciepła. Idealnie nadaje się dla osób, które uprawiają wspinaczkę górską.

Poliester, polipropylen i lycra

Popularny poliester to tani, acz praktyczny materiał na ubrania sportowe, jeśli doda się do niego rozciągliwy elastan. Nie wchłania potu, dzięki czemu nie pozostawia na skórze uczucia wilgoci i zimna. Wykonuje się z niego niemal wszystkie elementy sportowej garderoby, które spełniają potrzeby osób ćwiczących rekreacyjnie.

Polipropylen, szczególnie ten z dodatkiem jonów srebra, to także świetny materiał na odzież sportową. Posiada kanaliki, które odprowadzają z ciała wodę, a antybakteryjne srebro eliminuje zapach potu. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest przez producentów odzieży termoaktywnej, odpowiedniej do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Jeśli zaś chodzi o lycrę, to jest elastyczna i nie krępuje ruchów. Szybko wraca do pierwotnej formy, nawet po mocnym rozciąganiu. Idealnie sprawdzi się dla osób uprawiających gimnastykę, fitness czy tancerzy. Gdy staje się mokra, nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego uczucia, ani nie zmienia przeźroczystości – robi się z niej więc stroje kąpielowe.

Opracowanie:
Pabianice, Piłsudskiego 3B
tel. 603 875 183
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz