Materiał Partnera

Dzianina a tkanina – podstawowe różnice

Dzianina a tkanina – podstawowe różnice

Mogłoby się wydawać, że materiały, z których wykonane są nasze ubrania nie powinny mieć znaczenia. Jednak to jakie nosimy ubrania jest bardzo ważne chociażby dla naszego zdrowia. Podobnie jest w przypadku tkanin, którymi otaczamy się na co dzień. Należą do nich pościele, prześcieradła, ozdobne poduszki czy nawet ręczniki w kuchni. Dlatego warto zwrócić uwagę na to z jakich są wykonane tkanin, aby uniknąć niechcianych podrażnień.

Czym różni się tkanina od dzianiny?

W codziennym języku spotkać możemy się z dwoma pojęciami – tkanina i dzianina. Używane są one naprzemiennie choć niesłusznie. Różnią się one między sobą sposobem splatania nitek. Tkanina składa się z dwóch nitek, które nazywane są osnową i wątkiem. Są one przeplatane pionowo i poziomie. Natomiast dzianina ma w swoim składzie jedną nitkę – przędzę. Posiada ona charakterystyczne oczka, a do tworzenia elementów tekstylnych używa się szydełkarki lub osnowarki. W dotyku przędza przypomina naturalną wełnę i dlatego najczęściej stosuje się ją do produkcji swetrów lub kołder. Z tkanin tworzy się zazwyczaj lekką odzież, pościel oraz bieliznę. Z dzianiny natomiast najczęściej produkowane są skarpety, pończochy, rajstopy, ale też miękkie i ciepłe swetry. Jak widać nie ma jednego zastosowania tkaniny oraz dzianiny do produkcji odzieży. Z obu można wykonać ciepłe oraz przyjemne w dotyku swetry lub kołdry. Warto wspomnieć, że tkaniny wykorzystuje się do maszynowej produkcji tekstyliów, a z dzianiny produkuje się wyroby na mniejszą skalę. Jednak przed przystąpieniem do szycia określonych części ubrań lub innych elementów codziennego użytku niezbędne jest wyprodukowanie dzianiny. W Polsce w produkcji dzianiny odzieżowej, dzianiny poszewkowej, dzianiny welurowej specjalizuje się kilka fabryk, które są głównym dostawcą wyspecjalizowanych materiałów. Są one przygotowane tak, że od razu mogą być poddane dalszej obróbce.

Rodzaje tkanin i dzianin

Zarówno z tkaniny jak i dzianiny można przygotować wiele materiałów. Do tworzenia tkanin wykorzystuje się aż trzy rodzaje splotów jak płócienny, skośny lub atłasowy. Splot płócienny wykorzystuje do tworzenia szyfonu, batystu oraz przytulnej flaneli. Splot skośny pozwala na produkcję dżinsu i gabardyny, z której można uszyć płaszcze. Natomiast splot atłasowy pozwala na produkcję połyskującej satyny, którą można wykorzystać do produkcji ekskluzywnej pościeli, pidżam lub eleganckich bluzek. W przypadku dzianin w fabrykach wykorzystuje się dwa rodzaje splotów. Pierwszy rządkowy pozwala na powstanie dzianiny swetrowej, ściągaczowej oraz dżerseju. Splot kolumienkowy daje możliwość produkcji trykotu i tiulu. Na tym przykładzie widać jak ważne jest zastosowanie konkretnego splotu, który pozwala na produkcję ubrań, które spełnią nasze najwyższe oczekiwania.

Opracowanie:
Stargard, Pierwszej Brygady 35
tel. 91 834 25 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz