Artykuł sponsorowany

Działanie i zastosowanie łożysk

Działanie i zastosowanie łożysk

Zastosowanie łożysk w ogromnej ilości gałęzi przemysłu jest potężne. Od ich prawidłowego działania, smarowania i konstrukcji zależy wiele czynności, nad którymi często się nawet nie zastanawiamy. To dzięki nim koła roweru kręcą się tak wdzięcznie i wentylatory funkcjonują prawidłowo. To dzięki ich działaniu jesteśmy w stanie regulować ustawienie ulubionego fotela i czynić wiele rzeczy, które przychodzą nam z wielką łatwością. Łożyska są niezbędnym elementem wielu prostych i skomplikowanych konstrukcji. Ich działanie często w dużej mierze zależy właśnie od prawidłowego działania zainstalowanego łożyska.

Co to jest łożysko?

Łożyska ułatwiają ruch elementów względem siebie lub jednego względem drugiego. Jak mówią specjaliści z firmy Damek FHU z Sokołowa Małopolskiego to części, które pracują niezwykle wydajnie i dzięki którym jesteśmy w dużej mierze w stanie wyeliminować wiele efektów tarcia. To ono właśnie w wielu przypadkach jest największym wrogiem skutecznego i bezawaryjnego działania maszyn i urządzeń. To tarcie powoduje szybsze zużywanie się części i problemy ze sprzętem, który przecież miał działać niezawodnie. Dlaczego użycie większej siły czasem pozwala nam na zniszczenie pewnych układów, a czasem wprawia je w szybszy, skuteczniejszy ruch czy działanie? Dlatego też głównym zadaniem łożysk jest nie tylko wywołanie ruchu elementów względem siebie, ale i przeniesienie siły, które na nie działają.

Zastosowanie łożysk

Wprawienie w ruch wielu mechanizmów wymaga zastosowania łożyska, jako środka przeniesienia siły i ruchu w danej płaszczyźnie. Łożyska znajdują więc zastosowanie w niezwykle wielkiej liczbie maszyn i urządzeń. Nawet tych zwykłego, codziennego użytku. Takich jak sokowirówki czy wspomniane już rowery. To przecież nie czary powodują przeniesienie siły z pedałów na koła, ale właśnie działanie łożysk. Tak niewielkich i zdawać by się mogło mało istotnych elementów, od których prawidłowego działania zależy często działanie całej konstrukcji, maszyny, urządzenia. Trudno więc znaleźć branżę czy dziedzinę życia, w której nawet tanie łożyska nie znajdują zastosowania. Stosuje się je bowiem na szeroką skalę w każdym zakątku świata, w każdej fabryce, domu, mieście czy wsi. Głównie jednak wykorzystuje się je w przemyśle, motoryzacji, przemyśle spożywczym, przemyśle maszynowym, rolnictwie.

Podział łożysk

Łożyska w szczególności dzielimy ze względu na materiał ich wykonania, budowę, możliwość wzajemnego wychylania się oraz kierunek działających sił. Wyróżniamy więc te stworzone ze stali, stali nierdzewnej, ceramiki i tworzyw sztucznych. Dzieląc je ze względu na budowę, osiągamy niezwykle głęboki podział, który jednak skłania się ku dwóm głównym grupom. Są nimi łożyska ślizgowe i toczne. Ponadto wymieniamy także łożyska samonastawne, promieniowe, osiowe, skośne. Wymieniane ze względu na możliwość wzajemnego wychylania się oraz kierunek działania siły.

Sama konstrukcja łożyska nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. To elementy konstrukcji, które same dla siebie nie miałyby racji bytu. Prawidłowo zamontowane i wykorzystane stają się jednymi z najważniejszych elementów urządzeń, maszyn i pojazdów. Przenoszą siły i pozwalają na wzajemne oddziaływanie elementów, które często wprawiają w ruch.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz