Materiał Partnera

Działalność firm działających w branży surowców wtórnych

Działalność firm działających w branży surowców wtórnych

Codziennie zużywamy wiele przedmiotów, maszyn i części, które zawierają w sobie wiele cennych surowców. Zatem jeśli chcemy przyczynić się do ochrony środowiska powinniśmy takie przedmioty oddawać w odpowiednie miejsca, które zajmują się ich obróbką i odzyskują wartościowe surowce. Inną możliwością jest sprzedaż ich do punktów skupu złomu. Takie firmy również wiedzą jak pozyskiwać kosztowne materiały ze starych rzeczy.

Podstawowa działalność punktów skupu złomu

Firmy działające w branży surowców wtórnych każdego dnia kupują ogromne ilości starych, popsutych rzeczy, które nie nadają się do remontu. Jednak nie wszystkie zużyte maszyny lub części kwalifikują się jako złom. Skup złomu dotyczy najczęściej przedmiotów stalowych, żeliwnych i innych metali niezależnych, często kolorowych. Punkty skupu złomu powszechnie pozyskują od swoich klientów blachy, złom wsadowy, żeliwo oraz przedmioty aluminiowe, do których należą między innymi:

  • aluminiowe puszki,
  • aluminiowe płyty offsetowe,
  • aluminium poprodukcyjne AlMg,
  • profile aluminiowe.

Skup aluminium i innych metali to nie jedyne rzeczy, które cieszą się zainteresowaniem takich przedsiębiorstw. Punkty skupu złomu bardzo często oferują klientom między innymi skup akumulatorów. Wszystkie rzeczy kupione przez takie firmy posiadają wartościowe surowce naturalne, które można odzyskać i ponownie wykorzystać do wyprodukowania innych przedmiotów. Do często spotykanych i odzyskiwanych surowców należą np. miedź, cynk, ołów, mosiądz, a także brąz. Poza tym odzyskiwana jest również stal nierdzewna.

Inne usługi firm zajmujących się surowcami wtórnymi

W zależności od rozwoju, firmy działające w branży surowców wtórnych mogą zajmować się różnymi działalnościami. Poza kupnem metali, takie firmy mogą badać skład chemiczny metali, co pozwoli na określenie z jakich surowców zbudowany jest badany przedmiot oraz pozwala na zbadanie ile jest danego surowca w materiale. Do takich zadań potrzebne są wyspecjalizowane sprzęty, które do umożliwią. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej dziedzinie z firmy Stalkor s.c. z Gorzowa Wielkopolskiego, jednym z takich sprzętów jest spektrometr. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie dokładnych i rzetelnych analiz metali.

Punkty skupu złomu oferują także np. skup makulatury. Makulatura to zniszczone lub stare wyroby papiernicze, które można bezpośrednio jeszcze raz wykorzystać w innych celach niż wcześniej. Makulatura może również posłużyć jako jeden z materiałów przy produkcji nowego papieru. Poza tym punkty skupu złomu oferują przerób puszki aluminiowej. Przedmioty wykonane z aluminium bardzo dobrze nadają się do procesu recyklingu, dzięki temu, że mogą być poddawane temu zabiegowi niezliczoną ilość razy. Podczas procesu recyklingu aluminium nie traci swoich właściwości. Recykling aluminiowych puszek pozwala na zaoszczędzenie nawet 95% energii, która potrzebna by była do produkcji nowych puszek z boksytu, czyli pierwotnego surowca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz