Dyskopatia – rodzaje, objawy i przyczyny schorzenia

Dyskopatia – rodzaje, objawy i przyczyny schorzenia

Choć z pewnością wiąże się z wykonywaną pracą, to jest przede wszystkim chorobą cywilizacyjną spowodowaną nieprawidłowym stylem życia. Brak aktywności fizycznej, nieumiejętne przenoszenie ciężarów czy otyłość negatywnie wpływają na kręgosłup i mogą prowadzić do dyskopatii. Obecnie objawy schorzenia pojawiają się u coraz młodszych osób. Sprawdź, jakie są przyczyny i rodzaje dolegliwości. Poznaj skuteczne sposoby leczenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dyskopatia – co to jest?

Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Coraz częściej dotyka bardzo młodych ludzi. Wynika przede wszystkim z niedoboru ruchu oraz przeciążenia spowodowanego długotrwale utrzymywaną pozycją siedzącą. Dyskopatia zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że nierozerwalnie wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia człowieka i postępującym rozwojem technologicznym.

Stanowi jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, dlatego lekarze ortopedzi prowadzą badania ukierunkowane na walkę z uciążliwymi objawami wśród pacjentów. Czym właściwie jest dyskopatia? To choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem). Ten elastyczny element wraz z oddzielanymi kręgami kręgosłupa umożliwia zginanie, prostowanie oraz ruchy obrotowe i boczne. Z czasem dochodzi do utraty ich elastyczności, przemieszczenia jądra miażdżystego czy powstania przepukliny. Te zaś prowadzą do zmian dyskopatycznych i wynikających z nich dolegliwości.  

Dyskopatia szyjna, piersiowa i lędźwiowa – rodzaje schorzenia

Głównym objawem dolegliwości zwanej również zapaleniem korzonków, postrzałem czy lumbago jest ból. Z tego też względu wyróżniamy dwa typy przebiegu choroby:  

  • ostry – charakteryzuje się nagłym i szybko nasilającym się początkiem, który może samoistnie przeminąć lub przeistoczyć się w formę chroniczną;
  • przewlekły – choć może być poprzedzony ostrym rzutem objawów, to zazwyczaj rozwój bólu przebiega stopniowo (schorzenie może również przez długi czas trwać bezobjawowo).

Ze względu na umiejscowienie zmian zwyrodnieniowych wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje dyskopatii:

1. Dyskopatia szyjna

Mrowienie czy drętwienie rąk, niedowłady i przede wszystkim ból szyi oraz karku promieniujący do kończyn dolnych – to najpopularniejsze objawy dyskopatii kręgosłupa w odcinku szyjnym. Najczęściej dolegliwość pojawia się u osób prowadzących siedzący tryb życia. Pacjenci cierpiący na schorzenie powinni unikać długotrwałej pracy biurowej.

2. Dyskopatia piersiowa

Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej? W taki razie znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia dyskopatii piersiowej. Zazwyczaj dotyka ona osób w średnim wieku i charakteryzuje się bólem w obrębie klatki, nudnościami czy zaburzeniami czucia. Wśród czynników prowadzących do jej wystąpienia znajdziemy również zmiany w składzie chemicznym kości.   

3. Dyskopatia lędźwiowa

Najczęściej występujący wśród pacjentów pracujących fizycznie typ dyskopatii. Wynika to z faktu, iż odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest najbardziej obciążony, a tym samym dużo bardziej narażony na wszelkie urazy przeciążeniowe czy zmiany chorobowe. Wśród objawów można wyróżnić uciążliwe mrowienie, drętwienie kończyn dolnych czy nasilone dolegliwości bólowe podczas chodu.   

rodzaje dyskopatii

Dlaczego bolą mnie plecy, czyli przyczyny i objawy dyskopatii

Czy wiesz, że problemy z „wypadającym dyskiem” stanowią często pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa? A wszystko zaczyna się zwykle dosyć niewinnie – najpierw odczuwamy ból pleców podczas uprawiania sportu, w trakcie jazdy samochodem czy pracy przy biurku. Początkowo dolegliwość szybko mija, jednak z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwa. Takie symptomy to znaki ostrzegawcze – prawdopodobnie stanowią pierwsze objawy dyskopatii.

Wśród najpopularniejszych oznak schorzenia możemy wymienić:

  • ból tylnej części kręgosłupa ściśle związany z miejscem zwyrodnienia;
  • narastająca podczas wykonywanego ruchu, po pracy fizycznej czy dłuższym bezruchu boleść pleców oraz kończyn dolnych i górnych;
  • towarzyszące dolegliwościom bólowym mrowienie, drętwienie i zaburzenia czucia;
  • niedowłady określonych grup mięśni;
  • objawy neurologiczne – w skrajnych przypadkach również paraliż dolnych kończyn;
  • trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów.   

U części pacjentów choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może wynikać z genetycznych uwarunkowań. W pozostałych przypadkach specjaliści wskazują na nieprawidłowe i nadmierne obciążanie pleców. Jest to choroba osób siedzących – pracowników biurowych, sprzedawców czy kierowców oraz wykonujących ciężkie prace fizyczne np. budowlańców. Objawy dotykają zazwyczaj pacjentów w wieku od 30 do 50 lat. Najczęściej wynika to z popularnych przyczyn dyskopatii, wśród których wyróżnia się:

  • urazy mechaniczne i kontuzje narządów ruchu,
  • zaawansowany wiek,
  • nadwaga oraz otyłość,
  • choroby kości np. osteoporoza,
  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • niezdrowy i siedzący tryb życia,
  • wyczerpująca praca fizyczna,
  • nieumiejętne podnoszenie i przesuwanie ciężarów,
  • długotrwałe obciążanie kręgosłupa i jego skrzywienie,  
  • nieprawidłowa postawa i nieergonomiczne stanowisko pracy,
  • nieodpowiednia dieta i brak wspomagających składników odżywczych,
  • nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń i niewłaściwa technika treningowa.

Gdy znajdujemy się w grupie ryzyka i zauważymy pierwsze objawy schorzenia, to powinniśmy skontaktować się z lekarzem – neurologiem lub ortopedą. Diagnostyka zmian dyskowych opiera się na badaniach obrazowych i lekarskich. Przede wszystkim jest to RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa.

W wielu przypadkach wystarczające okazuje się zapobiegawcze leczenie dyskopatii. Dla pacjentów niekwalifikujących się do operacji poleca się farmakoterapię oraz zabiegi fizjoterapii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to przeczytaj o metodzie McKenziego. Jest to bowiem jeden z najlepszych obecnie sposobów na zdrowy kręgosłup.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także