Artykuł sponsorowany

Dynamika rozwoju sprzątania domów prywatnych przez firmy porządkowe

Dynamika rozwoju sprzątania domów prywatnych przez firmy porządkowe

Wraz z bogaceniem się społeczeństwa w ostatnich dwóch dekadach zmianie uległ także styl życia zawodowego i prywatnego rodaków, zwłaszcza w miastach. Praca w trybie ośmiogodzinnym często jest uzupełniana nadgodzinami i wykonywaniem obowiązków zawodowych także w domu, co zmieniło również w wielu przypadkach domową rutynę mieszkańców. Długie godziny pracy i rosnące rokrocznie płace sprawiły, że powszechne stało się wynajmowanie firm sprzątających do utrzymania porządku w mieszkaniach i domach.

Uwarunkowania historyczne i ekonomiczne

Rosnący dobrobyt znalazł odzwierciedlenie w tradycyjnych przyzwyczajeniach rodaków, sprzątanie domów włączając. Funkcjonujący w międzywojniu zwyczaj wynajmowania sprzątaczki lub służby zanikł na kolejne pół wieku niemal zupełnie, a na ten luksus pozwalali sobie tylko komunistyczni dygnitarze partyjni. Po upadku muru berlińskiego i dwudziestu latach krzepnięcia gospodarki wolnorynkowej instytucja sprzątaczki odrodziła się w pełni kapitalistycznej wersji, z zarejestrowaną firmą, profesjonalnym sprzętem i kampanią reklamującą usługi. Także masowa emigracja zarobkowa Polaków po 2004 roku, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, miała wpływ na rozwinięcie się krajowego rynku firm sprzątających biorącego przykład z tamtejszych zasad funkcjonowania takich firm, sposobu znajdywania klientów i zakresu świadczonych usług. Jedną z podstaw szybkiego rozwoju firm świadczących usługi porządkowe osobom prywatnym stała się prosta kalkulacja opłacalności ich wynajęcia przez mieszkańców średnich i dużych miast. Koszt usługi sprzątania mieszkań jest niższy w przeliczeniu na roboczo godziny, niż stawka którą można zarobić poświęcając czas sprzątania na wykonywanie obowiązków zawodowych. Prosty rachunek ekonomiczny przyczynił się do szybkiego rozwoju sektora usług sprzątania, zwłaszcza w dużych miastach.

Zakres świadczonych usług

Sprzątanie mieszkań i domów ma swoją specyfikę i wiele firm sprzątających posiada kadrę i sprzęt wyspecjalizowane w tej kategorii usług. Jak podkreśla pracownica poznańskiej firmy A&P Błysk, sprzątania poremontowe mieszkań i domów wymagają często zastosowania specjalnego sprzętu dostosowanego do rodzaju i wolumenu pozostałości do usunięcia z pomieszczeń oraz posesji lub terenu okalającego. Tradycyjne, mówiąc potocznie „codzienne” sprzątanie obejmuje zarówno mycie podłóg i okien, ścieranie kurzu, jak również profesjonalne czyszczenie kanap i dywanów, mycie rolet, pielęgnację drewnianych mebli lub podłóg, czy choćby porządkowanie pokoi dziecięcych. Firmy sprzątające świadczą także szerszy pakiet usług do których można choćby zaliczyć porządkowanie ogrodów czy sprzątanie grobów. Takie kompleksowe świadczenie usług pozwala na dużą oszczędność czasu wielu rodzinom pozwalając skupić się im na sprawach zawodowych i poświęceniu więcej czasu dla życia rodzinnego. Taka relacja jest więc wzajemnie korzystna, nie dziwi więc fakt dynamicznego rozwoju na rynku firm świadczących usługi sprzątające.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz