Materiał Partnera

Dynamiczny rozwój rynku złomowania motoryzacyjnego

Dynamiczny rozwój rynku złomowania motoryzacyjnego

Dynamiczny rozwój rynku złomowania motoryzacyjnego, związany jest z tysiącami pojazdów, które wycofywane są z eksploatacji z polskich dróg. Jest to również związane z wielokrotną nieopłacalnością wykonywania napraw, w przypadku poważniejszych wypadków komunikacyjnych, czy też większych stłuczek. Samo złomowanie „motoryzacyjne”, nie dotyczy jednak w intensywnym znaczeniu tylko pojazdów osobowych i dostawczych, ale także maszyn budowlanych, rolnych i autobusów.

Złomowanie powypadkowe

Kiedyś powypadkowe pojazdy, zarówno te mniejsze, jak i większe, były przekazywane firmom zajmujących się ich kasacją, a następnie składowaniem. Na owych składowiskach zaś spłaszczone, jak naleśnik samochody, czy nawet autobusy, zalegały latami, bez wykorzystania ich potencjału materiałowego. Dzisiaj dziedzinowe podejście zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni! Nie jest to jednak tylko podyktowane normami europejskimi i krajowymi, czy chęcią ochrony środowiska naturalnego. Obecnie recykling pojazdów motoryzacyjnych, jest przede wszystkim niesamowicie opłacalny. Po pierwsze z większych konstrukcji np. autobusów, mogą powstawać po odzysku i przerobie wyroby budowlane, obudowy sprzętów AGD i RTV, czy też łyżki, noże i widelce. A po drugie z części pojazdów sprawnie można zdemontować podzespoły o wysokim stanie technicznym, które po odpowiednim oczyszczeniu, zregenerowaniu oraz po odpowiednich analizach, będą mogły wrócić na rynek handlu częściami używanymi. Te są dzisiaj niesamowicie popularne, co ma związek z ich atrakcyjną ceną. Przy ich zakupie, należy jednak bacznie zwracać uwagę na dokumenty potwierdzające możliwość dalszego użytkowania określonych komponentów.

Warto wiedzieć! Złomowanie powypadkowe i to dotyczące pojazdów już wyeksploatowanych, pozwala na odzysk nawet 70% materiałów, z których były one pierwotnie zbudowane. W skali roku jest to zatem obrót dziesiątkami milionów złotych, rozwijających w dynamiczny sposób rynek recyklingowy.

Złomowania pojazdów wyeksploatowanych

Jeśli chodzi o rynek pojazdów wyeksploatowanych, warto rozpatrywać go nie tylko z perspektywy pojazdów osobowych, ale również ciągników siodłowych, maszyn budowlanych i rolnych, a także autobusów. Pojazdy te w większości mają zastosowanie gospodarcze lub usługowe, dlatego muszą spełniać określone standardy i oczekiwania jakościowe klientów obsługiwanych przez określone floty. To właśnie konkurencyjny rynek, powoduje że rolnicy, czy firmy autobusowe złomują swoje pojazdy, kupując te wyższej generacji. W ostatnich latach takie zjawisko stało się coraz powszechniejsze, a na polskich drogach trudno znaleźć autobusy produkowane nawet w pierwszych latach XXI wieku. Podobnie jest z traktorami. Między innymi dzięki dotacjom, dzisiaj niemalże każde gospodarstwo, wyposażone jest w nowoczesne, często klimatyzowane i mocne ciągniki!

Jeśli zatem posiadasz pojazd, który należy wycofać z dalszej eksploatacji, koniecznie zgłoś się do firmy ARTZŁOM, która działa w województwie kujawsko-pomorskim. Zajmuje się ona nie tylko szeroko pojętym skupem, ale także usługami holowania, pomocy drogowej, czy tymi opartymi o wykorzystanie koparko-ładowarek i fadromów. 

Opracowanie:
Chróstowo 28
tel. 665 416 762
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz