Artykuł sponsorowany

Drukowanie wielkoformatowe z różnych nośników danych

Drukowanie wielkoformatowe z różnych nośników danych

Drukowanie wielkoformatowe wykorzystuje się w branży marketingowej oraz jako metodę druku map, plakatów i szyldów. Doświadczony zakład poligraficzny oraz innowacyjne maszyny umożliwiają osiągnięcie wyraźnych kolorów, oraz żywych obrazów, które przyciągają wzrok. Czy wydruk wielkoformatowy można wykonywać z każdego nośnika danych? I jak najlepiej dostarczyć firmie drukarskiej materiały do wydruku?

Drukowanie wielkoformatowe z pendrive

Firmy drukarskie najczęściej oferują wydruk z kilku nośników. Jedną z metod jest oczywiście dostarczenie materiałów zapisanych na małym, przenośnym pendrive z uniwersalną końcówką USB. Warto wiedzieć, aby w tym celu zakupić nośnik o dużej pojemności, który pomieści nawet najbardziej obszerne dane elektroniczne.

– Przed wydrukiem należy podać pracownikowi mini dysk, a po podłączeniu go do komputera w drukarni można otrzymać gotowy wydruk. Warto pamiętać, że często na duże zlecenia trzeba poczekać trochę dłużej, a pliki powinny być zapisane w odpowiednim formacie. Przed wizytą w drukarni warto także sprawdzić, czy nośnik danych nie zawiera wirusów – informuje pracownik Zakładu poligraficznego Grafix-Bis ze Szczecina.

Dostarczanie plików do drukarni na płycie CD

Kolejną, choć mniej popularną metodą jest dostarczanie plików do druku zapisanych na płycie CD. W zależności od dostępnego miejsca można na niej zapisać zdjęcia, grafiki oraz projekty plakatów. Napędy odtwarzające ten rodzaj nośników są wciąż obecne w niemal każdym komputerze. Można mieć więc pewność, że dane zostaną poprawnie skopiowane i  przeniesione na papier.

Druk wielkoformatowy z karty pamięci SD i mini SD

Zapisywanie projektów do druku wielkoformatowego jest oczywiście możliwe na kartach pamięci. Zasada jest podobna jak w poprzednio opisanych nośnikach i wymaga dokładnego skopiowania pliku na kartę. Kopiując plik do wydruku wielkoformatowego, warto pamiętać o kilku dodatkowych zasadach.

Jak poprawnie zapisać plik do druku w zakładzie poligraficznym?

Zapisywanie pliku z grafiką lub zdjęciem wydaje się być proste i rzeczywiście tak jest. Warto jednak uniknąć przykrych niespodzianek w drukarni i przed wyprawą do zakładu poligraficznego zastosować zasady takie jak:

  • dokładne sprawdzenie, czy plik znajduje się na nośniku.

  • sprawdzenie, czy plik się otwiera,

  • kontrola działania nośnika,

  • stworzenie dodatkowej kopii,

  • sprawdzenie jakości grafiki,

  • skan antywirusowy.

Jaki format pliku jest odpowiedni do drukowania?

Zdjęcia, grafiki oraz plakaty są najczęściej zapisywane w popularnych formatach, które powstają podczas obróbki pliku w dedykowanych programach graficznych. Podstawowe formaty to m.in.:

  • JPG,

  • PDF,

  • TIF oraz TIFF.

Warto pamiętać, że skuteczną i często stosowaną metodą dostarczania plików do wydruku jest ich zamieszczanie w chmurze online, wysyłka mailem lub skorzystanie z oprogramowania konkretnej drukarni.

Drukowanie wielkoformatowe z materiałów na papierze

Przed ponownym wydrukiem posiadanej na papierze grafiki należy ją skopiować, czyli zeskanować. Następnym etapem jest obróbka zdjęcia lub plakatu i ponowny wydruk w wybranej rozdzielczości. Częstym zjawiskiem jest próba odnowienia starych fotografii, które wymagają obróbki umożliwiającej stworzenie wyraźnego druku wielkoformatowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz