Materiał Partnera

Drukarka laserowa czy atramentowa? Jakie urządzenie kupić do biura?

Drukarka laserowa czy atramentowa? Jakie urządzenie kupić do biura?

Drukarka to urządzenie niezbędne w niemal każdym biurze. Na rynku istnieje szeroki wybór urządzeń, które zapewniają wysoką jakość wydruków. Producenci proponują wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie druku i tworzą urządzenia dedykowane klientom o zróżnicowanych potrzebach. Podstawowym problemem kupującego jest zazwyczaj podjęcie decyzji o wyborze konkretnego rodzaju urządzenia. Postaramy się ułatwić tę decyzję i przedstawimy zalety zarówno drukarek laserowych, jak i atramentowych.

Rodzaje drukarek

Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje drukarek – atramentowe oraz laserowe. W drukarkach atramentowych pojemnikiem z tuszem porusza specjalna głowica, dzięki czemu krople atramentu pokrywają kartkę papieru. Natomiast w drukarkach laserowych tusz znajduje się w tonerze, a nadruk odbywa się za pomocą specjalnego wałka stanowiącego podstawę mechanizmu działania całego urządzenia. Wyróżniamy drukarki monochromatyczne, które umożliwiają wyłącznie druk czarno-biały, oraz drukarki kolorowe, które są nieco droższe.

Zalety i wady drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na ich niską cenę. Wiele osób ceni je również za cichą pracę oraz małe gabaryty, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w biurze. Drukarki atramentowe umożliwiają zarówno druk czarno-biały, jak i kolorowy, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu do drukarek laserowych, jakość tych wydruków będzie znacznie słabsza. Drukarki atramentowe charakteryzują się dłuższym czasem drukowania. Trzeba również pamiętać o tym, że są droższe w eksploatacji, ponieważ tusz jest mniej wydajny.

Zalety i wady drukarek laserowych

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się drukarki laserowe. Zapewniają one bardzo wysoką jakość wydruków, a także szybkość pracy. Charakteryzują się znacznie lepszą wydajnością, a koszty ich eksploatacji są nieporównywalnie niższe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za takie urządzenie zapłacimy trochę więcej.

Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę?

Wybierając drukarkę do biura, należy zwrócić szczególną uwagę na koszty eksploatacji danego modelu. Niska cena urządzenia to nie wszystko, musimy pamiętać, że trzeba będzie do niego regularnie kupować tusz. Jeżeli okaże się on drogi, cała inwestycja będzie nieopłacalna – szczególnie, jeśli drukarka będzie często używana.

Przed zakupem danego rodzaju drukarki należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Trzeba przeanalizować dane podane przez producentów wybranych urządzeń i na ich podstawie stwierdzić, ile stron wydruków czarno-białych i kolorowych wydrukuje drukarka laserowa na jednym tonerze, a ile atramentowa na jednym kartridżu tuszu. Ważne będzie również to, ile kosztuje wymiana tonera, a ile tuszu w wybranych przez nas urządzeniach. Zebranie tych informacji pomoże wybrać rozwiązanie optymalne do naszych potrzeb.

Gdy kupimy już odpowiednie urządzenie, warto pamiętać, aby regularnie poddawać je serwisowi, co pozwoli przez wiele lat utrzymywać je w dobrym stanie oraz zapewni długą bezawaryjną pracę. Godnym polecenia serwisem urządzeń biurowych jest firma SerwiTronik z Siemianowic Śląskich.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz