Materiał Partnera

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Podstawową kwestią, jaką trzeba rozważyć podczas wyboru drukarki, jest:

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarki dzielą się na dwa główne rodzaje. Odróżnia je od siebie sposób nanoszenia wydruków na czyste kartki. Tańsze są drukarki atramentowe, które korzystają z tuszów wymiennych kartridżach. Można zdecydować się też na nieco droższą drukarkę laserową, która korzysta ze specjalnych tonerów.

Drukarki atramentowe są tańsze, jeśli bierze się pod uwagę jednorazowy koszt zakupu urządzenia, ale kojarzone są raczej z użytkownikiem prywatnym i stosowane są głównie tam, gdzie drukuje się dużo zdjęć. Drukarki laserowe mogą być znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Przewaga drukarki laserowej

Drukarki laserowe sprawdzą się lepiej od drukarek atramentowych w firmach, w których znacznie częściej drukuje się dokumenty tekstowe i wykresy niż fotografie. Mogą one być znacznie bardziej opłacalnym sprzętem w dłuższej perspektywie.

Trzeba jednak pamiętać, że drukarka laserowa będzie bardziej ekonomicznym wyborem wyłącznie pod warunkiem, że w firmie sprzęt tego typu jest intensywnie eksploatowany. Tylko wtedy uzasadniony będzie wyższy jednorazowy koszt zakupu sprzętu.

Wydajność drukarki

Wybierając nową drukarkę do biura, należy zwrócić uwagę na parametr, jaką jest wydajność sprzętu. Można ją mierzyć w liczbie stron wydrukowanych przez minutę. Warto też na spokojnie oszacować koszt eksploatacji drukarki laserowej i atramentowej w biurze.

Warto zebrać dane, ile w poprzednich miesiącach wydrukowano kartek oraz czy potrzeby w przyszłości będą takie same. Może się okazać, że firma się rozrasta i potrzebne będzie generowanie większej liczby wydruków. Niewykluczone jednak, że ze względu na zastosowanie cyfrowego obiegu dokumentów w firmie liczba drukowanych stron w z miesiąca na miesiąc będzie maleć.

Czy niezbędny jest kolorowy toner lub kartridż z kolorowym tuszem?

Drukarki laserowe mogą mieć kolorowy toner, a drukarki atramentowe mogą korzystać z kartridżów z kolorowym tuszem. Zakup urządzenia drukującego w kolorze nie zawsze będzie jednak dobrym wyborem. Jeśli dokumenty drukowane w firmie składają się wyłącznie z tekstu, to zakup kolorowej drukarki z droższymi wkładami i tonerami nie będzie uzasadniony.

Modele monochromatyczne, niezależnie, czy mowa o drukarce laserowej, czy atramentowej, są zwykle tańsze od porównywalnego pod względem parametrów modelu obsługującego kolor. Trzeba mieć jednak na względzie to, że potrzeby w firmie dotyczące drukarki mogą się zmienić i drukarka monochromatyczna może przestać być wystarczająca.

Czy zwykła drukarka to na pewno dobry wybór?

Przed zakupem drukarki warto się jednak zastanowić, czy klasyczna drukarka będzie dobrym wyborem. W wielu biurach znacznie lepiej sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne pełniące funkcję jednocześnie drukarki, skanera, kserokopiarki oraz faksu.

Takie urządzenie wielofunkcyjne, zwane potocznie kombajnem, pozwoli zachować nieco więcej wolnej przestrzeni w biurze. To też dobry sposób na to, żeby zaoszczędzić na zakupie wszystkich czterech urządzeń osobno.

W przypadku zdecydowania się na klasyczną drukarkę osoba decyzyjna w firmie powinna jeszcze przemyśleć, czy potrzebny jest model klasyczny podpinany do komputera kablem USB, czy też może rozsądniejsze będzie zainwestowanie w drukarkę podłączaną do sieci firmowej, z którą połączą się inne urządzenia podpięte do tej sieci bezprzewodowo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz