Materiał Partnera

Druk offsetowy. Na czym polega ta technika?

Druk offsetowy. Na czym polega ta technika?

Obserwowany współcześnie postęp technologiczny to proces, dzięki któremu wiele branż odnotowuje rozwój rozszerzający zakres ich działalności. Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania pojawiają się w profesjonalnych drukarniach. Jedną z nich jest druk offsetowy, czyli zaawansowana metoda umożliwiająca wysokonakładowe drukowanie o wysokiej jakości otrzymywanych projektów graficznych. Czym się charakteryzuje? Kiedy sprawdzi się druk offsetowy?

Jak to się robi?

Druk offsetowy to przemysłowa metoda zaliczana do podstawowych technik, czyli druku płaskiego. Jej działanie polega na przenoszeniu obrazu na podłoże z płaskiej formy drukarskiej nazywanej również matrycą przy użyciu cylindra, na który nałożona jest guma. Ułożenie farby na matrycy znacząco wpływa na końcowy wygląd najczęściej arkusza papieru, gdyż oddziałuje ona na cylinder pośredni. Każdy z czterech cylindrów nakłada inny kolor składowy, kryjące się pod skrótem CMYK. Są to cyjan, magenta, żółty i czarny. Czasami można spotkać maszyny posiadające piąty cylinder, dzięki czemu możliwe jest nanoszenie kolorów spoza przestrzeni CMYK oraz uzyskanie wyższej jakości druku. Jak wynika z opinii specjalistów z Euro-Druku,  technika offsetowa wykorzystuje przyciąganie i odpychanie wody. W miejscu gdzie ma powstać nadruk na matrycę nakłada się substancję oleofilną i jednocześnie hydrofobową, co powoduje chłonięcie farby a wyeliminowanie wody. W odwrotnym przypadku stosuje się substancje hydrofilne oraz oleofobowe. Matryce tworzy się przy użyciu nowoczesnej technologii naświetlania CTP, a czasami nawet bezpośrednio na cylindrze.

Kiedy się sprawdzi?

Stanowiący w wielu przypadkach alternatywę dla druku cyfrowego, offset charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem. Wykorzystywany jest przede wszystkim w kontekście druków wielonakładowych, gdyż wtedy proces uruchomienia produkcji jest najbardziej opłacalny. Z drugiej strony charakteryzuje się niskim kosztem pokrycia farbą pojedynczego arkusza, co sprawia, że uznaje się go za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Druk offsetowy dzieli się na dwie metody:

  • Arkuszową – stosowaną do wykonywania materiałów reklamowych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, etykiety, plakaty czy gazetki promocyjne
  • Zwojową, zwaną również rolową wykorzystywany podczas drukowania gazet, czasopism, magazynów, czyli dużych nakładów

Jak mówią specjaliści z Euro-Druku, technologia offsetowa cechuje się wysoką wydajnością, zwłaszcza gdy drukowanie odbywa się z użyciem zautomatyzowanych maszyn. Sprawdzi się również w przypadku potrzeby zadrukowania nietypowych materiałów jak np. gruby karton. Co najważniejsze jednak, druk offsetowy wyróżnia się najlepszą jakością druku na tle innych technik stosowanych w drukarniach. 

Opracowanie:
Kruśliwiec 16, Kruśliwiec 16
tel. 52 351 23 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz