Materiał Partnera

Druk fleksograficzny – czym się wyróżnia?

Druk fleksograficzny – czym się wyróżnia?

Druk fleksograficzny to niezaprzeczalnie najszybciej rozwijająca się metoda druku, jaką można spotkać we współczesnej branży poligraficznej. Swoje zainteresowanie wzbudził wysoką jakością oraz szybkością otrzymania wydruku. W dodatku sama jego struktura sprawia, że jest to proces, który warto rozwijać. Czym dokładnie jest druk fleksograficzny oraz jakie jest jego zastosowanie?

Druk fleksograficzny — ogólna charakterystyka

Poznanie przeszłości druku fleksograficznego wymaga wyjaśnienia różnic, które sprawiają, że jest on jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim od sitodruku czy druków offsetowych różni się formami, jakie stosowane są w trakcie procesu produkcyjnego – we fleksografii płaskie formy zostały zastąpione przez giętkie, elastyczne formy drukarskie, które bazują na takich materiałach, jak kauczuk syntetyczny czy polimery. Biorąc to pod uwagę, metoda fleksograficzna jest o wiele bardziej uniwersalna niż drukowanie z wykorzystaniem klasycznych maszyn. Co więcej, może być ona z łatwością zastosowana w produkcji opakowań o nietypowym kształcie. Gdy druk fleksograficzny wchodził na rynek, wykorzystywano w nim wyłącznie płaskie matryce, jednak z upływem czasu każda firma działająca w tym obszarze wprowadziła do swojej oferty również „sleevesy”, a więc tuleje przeznaczone do wykonania druku, który nie będzie posiadał widocznego łączenia grafiki na obwodzie druku. Inną różnicą, o której również warto wspomnieć, było wykorzystanie szybkoschnących, ciekłych, farb o niskiej jakości. Ich krótki czas schnięcia przyspieszył produkcję, co w efekcie zmniejszyło jej koszty.

Praktyczne zastosowanie druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny, który oferuje na przykład firma Interas, wykorzystywany jest w procesie tworzenia nadruków na opakowaniach i materiałach o nieregularnych kształtach. Świetnym przykładem zastosowania tej metody jest folia. Niemal każdy rysunek na plastikowym opakowaniu, nadruk na reklamówce czy logo widniejące na folii termoaktywnej powstało dzięki tej technice druku.

Opracowanie:
Inowrocław, Niemojewskich 23
tel. 52 354 61 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz