Artykuł sponsorowany

Drugie życie tworzyw sztucznych. Co nam daje recykling?

Drugie życie tworzyw sztucznych. Co nam daje recykling?

Dzięki recyklingowi odpady mogą ponownie zostać wykorzystane. To bardzo ważne – gdyby nie przetwarzanie wyrobów z plastiku, za parę lat utonęlibyśmy w zużytych opakowaniach, butelkach i innych nieorganicznych śmieciach. Jak wygląda cykl przetwarzania odpadów? I co może powstać ze zużytych butelek? Oto odpowiedzi na te pytania.

Nie tońmy w plastiku!

Polacy wytwarzają bardzo dużo odpadów – na jednego mieszkańca naszego kraju w ubiegłym roku przypadało 280 kg śmieci. Z roku na rok ta liczba rośnie, a bardzo dużą część odpadów stanowią tworzywa sztuczne, które na wysypiskach nie rozłożą się przez setki lat. Jeśli nie chcemy tonąć w śmieciach, rada jest jedna – recykling! Tworzywa sztuczne mają to do siebie, że nie są podatne na naturalny rozkład – są za to bardzo łatwe do przetworzenia. Dlatego segregując odpady, dajemy plastikowym butelkom, pudełkom, zepsutym zabawkom i innym śmieciom drugie życie. Zamiast zalegać na śmietniku, nasze odpady mogą znów się do czegoś przydać.

Co powstaje z tworzyw sztucznych?

Woda mineralna, soki, słodzone napoje, olej do smażenia, a nawet płyn do naczyń – wszystko to kupujemy najczęściej w plastikowych butelkach. Nie segregując odpadów, z naszej kuchni na śmietniska wysyłamy mnóstwo takich butelek. Tymczasem można je przetworzyć. Do ich produkcji wykorzystywane są pochodne ropy naftowej – wiadomo, że zasoby ropy są ograniczone, jej wydobycie sporo kosztuje i jest to substancja nieprzyjazna dla środowiska. Dlatego zamiast tworzyć nowe butelki i tworzywa sztuczne, lepiej jest wykorzystać te, które są już zużyte. Co z nich powstanie? Niestety butelki z plastiku nie nadają się do ponownego użycia - to zaleta wyłącznie opakowań szklanych. Te z tworzyw sztucznych można jednak przetworzyć i uzyskać wiele przydatnych produktów. Z butelek, które bez recyklingu zalegałyby na śmietnisku, powstają reklamówki foliowe, ciepłe bluzy z polaru, ubrania narciarskie, plecaki, kołpaki samochodowe, namioty i buty. Warto o tym pomyśleć, zanim znów wyrzucimy je do zwykłego śmietnika.

Zaczyna się od Ciebie

Recykling i przetwarzanie tworzyw sztucznych to wieloetapowy proces. To od nas zależy, czy uruchomimy tę machinę. Dlaczego? Pierwszy etap to zawsze nasza decyzja – czy wyrzucimy plastikowe opakowanie do pojemnika na odpady zmieszane, czy będziemy pamiętać o segregacji? Następnie do akcji wkracza firma zajmująca się recyklingiem, taka jak Propex. Sławomir Tokarski. Posegregowane przez nas odpady trafiają do firmy, gdzie są sortowane pod względem rodzajów i kolorów. Później odpady się kompresuje – powstają z nich bele łatwiejsze w transporcie. Kolejny etap to ponowne sortowanie, mycie i dokładne przygotowywanie odpadów do właściwego recyklingu. Następnie nasze śmieci trafiają na linię technologiczną, gdzie są przetwarzane na granulat, z którego powstaną nowe wyroby.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
 .
.
17.08.2019
Ja oddaję plastik do organizacji odzysku odpadów CP Recycling, cieszę się, że mogę coś zrobić dla naszego środowiska i mam pewność, że będzie dobrze ponownie wykorzystany :)