Artykuł sponsorowany

Drony w geodezji - czy są pomocne?

Drony w geodezji - czy są pomocne?

Drony w geodezji? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest ich rola oraz czy są pomocne? Jeżeli z zawodu jesteś geodetą, na pewno miałeś okazję o nich usłyszeć. W pracy geodety niezbędne są różne przyrządy, począwszy od tachimetru, po niwelator. Jednak drony mogą skutecznie uzupełnić tę listę. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczącą przydatności dronów w geodezji.

Drony w geodezji - tak, czy nie?

Na wstępie zajmijmy się kwestią początków pracy geodetów. Dawniej (20-30 lat temu) większość geodetów nie miała do dyspozycji nowoczesnych urządzeń, typu tachimetr i inne urządzenia nowej generacji. Pomiary były znacznie mniej dokładne, jednak dało się je wykonać bez większości zautomatyzowanych urządzeń geodezyjnych. Dzisiaj żaden geodeta nie wyobraża sobie swojej pracy bez szafy pełnej przyrządów, wśród których znajdują się sprzęty takie jak

  • dalmierz laserowy
  • niwelator kodowy
  • tachimetr
  • tachimetr robotyczny
  • geodezyjny odbiornik GNSS.

Obecnie ma miejsce podobna rewolucja, jednak dotyczy ona dronów. Dopóki nikt o nich nie słyszał, praca geodety była wykonywania z zastosowaniem wyżej wymienionych przyrządów. Aktualnie niektórzy geodeci już nie wyobrażają sobie pracy bez dronów! Oczywiście nie należą one do niezbędnych urządzeń, ale na pewno są przydatne.

Przykładem może być taka sytuacja. Wykonanie pomiaru drogi krajowej o długości 500 metrów z wykorzystaniem drona zajmie około 40 minut (maksymalnie godzinę). Dokonując tego samego pomiaru w tradycyjny sposób potrzeba około dwóch dni! Różnica jest znaczna, jednak w przypadku dronów nie kończy się na zrobieniu samych zdjęć. Niezbędne jest opracowanie zrobionych zdjęć do postaci ortofotomapy oraz modelu terenu, na podstawie których możemy utworzyć plik wektorowy. Zliczając wszystkie czynności, czas będzie bardzo zbliżony do pomiarów wykonywanych tradycyjnie. Nie wysuwaj jednak pochopnie wniosków i nie myśl, że drony w takiej sytuacji nie są pomocne! Otóż wręcz przeciwnie. Warto zastanowić się nad ich zakupem, choćby dlatego, że połączenie dwóch wyżej wymienionych metod daje niezwykłe efekty, na przykład w postaci wspomnianej ortofotomapy, która stanowi doskonały podkład przy tworzeniu szkicu polowego i kartowaniu. Kolejną zaletą łączenia tych metod jest możliwość powrócenia do ortofotomapy i modelu terenu (DSM/DTM), a następnie odczytanie niezbędnych dodatkowych elementów. Uchroni Cię to przed koniecznością ponownego wyjazdu w teren.

Jakie są wnioski? Warto używać dron w geodezji?

Oczywiście, że tak. Nie należy się obawiać nowej technologi. Ważne jednak, aby nie polegać tylko na samej technologi, gdyż może się to okazać zgubne! Używając dronów z głową i łącząc je z pozostałymi urządzeniami geodezyjnymi skutecznie poprawisz efektywność swojej pracy. Jeżeli poszukujesz godnego polecenia geodety, który zajmie się wykonaniem profesjonalnych pomiarów geodezyjnych koniecznie sprawdź ofertę firmy TMG. Biuro geodezyjne specjalizuje się w obsłudze inwestycji drogowych i kolejowych. Chcąc sprawdzić szczegółowa ofertę, wystarczy, że zajrzysz na ich stronę internetową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz