Materiał Partnera

Drewno stolarskie

Drewno stolarskie
Drewno posiada bardzo wiele zastosowań. Wykorzystywane jest między innymi jako surowiec na mniejsze, czy większe budowy, do wytwarzania różnego rodzaju elementów, które znajdują zastosowanie niemalże w każdej branży. Jest to doskonały materiał na zabawki. Jednak jednym z większych rynku zbytu tego surowca, zapewnia branża meblarska. Ta jednak wymaga odpowiedniej jakości drewna.

Krótka charakterystyka drewna stolarskiego

Przetarte drewno wstępnie można podzielić na drewno budowlane oraz stolarskie. Drewno budowlane jest to drewno mokre, wykorzystywane przy budowie, jako główny surowiec różnego rodzaju konstrukcji, a nawet całych budynków. Drewno stolarskie natomiast, jest w głównej mierze wykorzystywane do produkcji mebli. Aby możliwa była ich obróbka i montaż, tarcica (przetarte drewno) musi spełniać określone wymagania. Są one różne, w zależności od klasy danego surowca. Pierwszym wymogiem, jaki musi spełnić każda deska stolarska, jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Deski stolarskie, po przetarciu zostają poddane procesowi suszenia. Może on trwać, w zależności od grubości deski, od dwóch tygodniu, do nawet dwóch miesięcy. Jest to bardzo istotny etap obróbki drewna. Źle przeprowadzone suszenie może całkowicie zniszczyć materiał, którego cena może czasem sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nieodpowiednio wysuszone drewno, może nie osiągnąć wymaganego poziomu wilgotności lub popękać. Pęknięcia często mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. W wyniku źle przeprowadzonego procesu suszenia mogą powstać liczne mikropęknięcia, które widoczne są dopiero po przeszlifowaniu deski. Wilgotność drewna suszonego powinna zamykać się w przedziale ośmiu, a dwunastu procent. Drewno zbyt wilgotne będzie przede wszystkim problematyczne w obróbce stolarskiej. Dodatkowo podczas schnięcia, może ono się skręcać, wyginać oraz pękać. Chcąc samemu wykonać mebel z drewna, najlepiej skorzystać z usług tartaku, takiego jak Tartrans z miejscowości Brzeziny.  

Klasyfikacja drewna suszonego

Podstawowy podział suszonego drewna stolarskiego dzieli się na trzy klasy. Najlepsza (i zarazem oczywiście najdroższa) jest pierwsza, a najgorsza trzecia. Klasa danej deski zależna jest od ilości jej wad. Do nich należą sęki, biel, mursz, skrzywienia itp. najwyżej klasyfikowane są oczywiście deski proste, o jednolitym ubarwieniu, bez sęków. Pierwsza klasa uznaje jeszcze nieliczne i niewielkie sęki. Im niższa klasa, tym dopuszczalna jest większa ilość sęków i ogólnie pojętych wad drewna.

Opracowanie:
Brzeziny, Kaliska 9
tel. 609 826 240
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz