Artykuł sponsorowany

Drewno opałowe - wykorzystanie naturalnych materiałów

Drewno opałowe - wykorzystanie naturalnych materiałów

W naszym kraju wciąż bardzo dużo gospodarstw domowych oraz firm korzysta z możliwości ogrzewania budynków paleniem w piecu. Dzięki rozwojowi technologii i nawiązywaniu kontaktów z zagranicznymi dostawcami możemy korzystać z bardzo różnego paliwa: węgla, gazu, pelletu, ekogroszku. Jednak ci, którym zależy na jak najmniej szkodliwym materiale, wciąż preferują drewno opałowe.

Palenie w piecach to wciąż dość kontrowersyjny temat. Wprowadzane są coraz to nowe regulacje chroniące nas przed osobami, które wrzucają do pieca plastik i inne szkodliwe tworzywa emitujące do atmosfery dużą ilość chorobotwórczych pierwiastków. Dla wielbicieli ekologicznych i naturalnych rozwiązań składy opału wprowadzają do swojej oferty drewno opałowe. Korzystając z miejsc takich jak Koksownik, można zaopatrzyć się w drewno na całą zimę. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie?

Jakie drewno wybrać?

Wybór opału do ogrzania naszego domu lub firmy powinien być dostosowany do powierzchni budynku, posiadanego pieca i naszych możliwości jego obsługi. Drewno to jeden z najstarszych materiałów opałowych, który wyparty został przez węgiel, jako bardziej energetyczny produkt, z którego uzyskać można więcej ciepła. Jednak drewno znajduje zwolenników wśród osób, którym zależy na bardziej ekologicznym podejściu do palenia w piecu. Również wśród tych, którzy cenią piękny zapach, jaki unosi się z palonej kłody, który jest wartością dodaną procesu ogrzewania. Trzeba mieć jednak świadomość, że drewno opałowe powinno być odpowiednio przygotowane do użytku i różne gatunki mają różną wartość opałową. Czasami zebrane z podwórka gałęzie wrzucone do pieca nie wystarczają do ogrzania nawet jednego pokoju. Przede wszystkim drewno powinno odleżeć rok lub dwa na wolnym powietrzu i pod zadaszeniem. Dzięki temu uzyska odpowiednie parametry wpływające na maksymalizację wartości opałowej. Największą mają: buk, jesion, brzoza, dąb, modrzew, świerk czy sosna. Niektóre tak jak dwa ostatnie drzewa iglaste mają w sobie więcej żywicy, co może powodować iskrzenie, dlatego najlepiej używać ich w zamkniętych paleniskach. W zależności od dostawcy opał może występować w postaci dużych szczap, ale i zrębków, trocin, kory, brykietów czy pelletu.

Drewno do kominków

Jeśli poszukujemy drewna idealnego do używania w kominkach, warto zwrócić uwagę, że nie zawsze jest to ten sam opał, którego używamy w piecach. Stawia się mu większe wymagania. Przede wszystkim częściej stosuje się drewno z drzew liściastych, które nie iskrzy i nie pęka pod wpływem temperatury. Ważna jest również sama forma materiału, gdyż w kominku łatwiej zapalić szczapę lub drewniany kloc niż małe kawałki, wióry czy ścinki. Jednak podobnie jak drewno opałowe, to do kominka powinno leżeć na dworze, aby obniżyć jego wilgotność. Unikniemy dzięki temu osadzaniu się smolistych substancji na ścianach i elementach wokół kominka. Ważnym zagadnieniem jest również przechowywanie opału. Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania oddzielnego pomieszczenia, warto ułożyć je w stos na dworze i przykryć lub ochronić zadaszeniem przed kontaktem z wodą. Jeśli są to szczapy, należy układać je jedna na drugiej w taki sposób, aby między nimi znajdowała się przestrzeń ułatwiająca spływanie deszczówki czy wody z roztopionego śniegu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz