Materiał Partnera

Drewno opałowe i kominkowe a wilgotność

Drewno opałowe i kominkowe a wilgotność

Wilgotność jest niezwykle istotnym parametrem drewna opałowego i kominkowego. Wpływa bezpośrednio na jego wartość opałową. Najbardziej wilgotne jest drewno tuż po ścięciu, najmniej – drewno wygrzewane na specjalnych suszarkach. Wiele zależy tutaj także od tego, z której części drzewa oraz w jakiej porze roku został pozyskany fragment drzewa.

Jak ocenić poziom wilgotności drewna?

Niezawodnym sposobem na zbadanie wilgotności drewna jest użycie wilgotnościomierza, ale wytrawni użytkownicy tego surowca są w stanie ocenić ją na podstawie barwy i ciężaru danego polana. Możemy jednak przyjąć, że świeżo pozyskane drewno składa się w ponad 30% z wody. Nazywane jest wówczas drewnem mokrym. Drewno powietrznie suche, czyli takie, które suszone jest w odpowiednich warunkach na świeżym powietrzu, ma wilgotność na poziomie 15‐20%, przez co nadaje się już do palenia w kominkach czy kotłach. Jeżeli suszymy drewno w ogrzewanym pomieszczeniu, to jego wilgotność może spaść do 5‐15%. Poniżej możemy zejść tylko z klockami, które były podgrzewane na specjalnych suszarkach. Dobrej jakości drewno kominkowe i opałowe możemy zakupić w firmie Ann Finance.

Co wpływa na wilgotność drewna?

Na wilgotność drewna wpływa wiele aspektów związanych z jego pozyskaniem. Ważna jest część drzewa, z jakiej pochodzi dany klocek drewna – najwyższa wilgotność panuje tuż przy gruncie, w części odziomkowej rośliny. Co istotne, nie oznacza to, że najniższa wilgotność panuje na najwyższej wysokości – znajdziemy ją mniej więcej w połowie pnia. Na wilgotność drewna opałowego i kominkowego wpływa także pora roku, w jakiej zostało ścięte drzewo, najmniejszą wilgoć spotkamy w klockach pozyskanych zimą. Ma to także dodatkową zaletę. Kupując drewno w pierwszej części roku, możemy wykorzystać cały okres od marca do października na jego sezonowanie. Powinno to pozwolić na otrzymanie maksymalnie suchych klocków drewna o dużej wartości opałowej.

A może by tak drewno z posuszu?

Powszechnie uważa się, że tak zwane drewno posuszowe, czyli martwe lub obumierające, charakteryzuje się mniejszą wilgotnością niż drewno pozyskane na skutek wycinki. Niestety, nie zawsze tak jest – wiele zależy tutaj od warunków, w jakich drewno uległo wyschnięciu, jego gatunku i wieku. Dobrze, aby posusz był młody – mamy wówczas do czynienia tylko  z niewielkimi ogniskami zgnilizny i siedzibami owadów. Możemy jednak przyjąć, że drewno posuszowe szybciej pozbywa się wilgoci i szybciej sezonuje, więc jeżeli uda się nam uzyskać takie ze sprawdzonego źródła, to możemy nim palić nawet w kominku. Jeżeli drewno posuszowe będzie niższej jakości, nadawać się będzie wyłącznie do kotła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz