Artykuł sponsorowany

Drewno na tarcicę konstrukcyjną

Drewno na tarcicę konstrukcyjną

Tarcica konstrukcyjna stanowi ważny element procesu budowy domu oraz więźby dachowej. Ze względu na swoją funkcję wybór materiału odpowiedniej jakości jest szalenie istotnym zadaniem przed osobami, które przymierzają się do zakupu tarcicy konstrukcyjnej. Dlatego dzisiaj omówimy szeroko kryteria wyboru tarcicy oraz błędy, jakich należy się wystrzegać podczas kupowania surowca.

Jaki gatunek drewna na tarcicę konstrukcyjną?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy przeanalizować, jest gatunek drewna, z którego ma być wykonana tarcica. W przypadku tarcicy konstrukcyjnej najlepiej sprawdzi się drewno świerkowe oraz sosnowe. Tarcica powinna być 4-stronnie strugana. Surowiec drzewny nie może mieć wad takich jak sęki czy pęknięcia. Każda taka wada zmniejsza wytrzymałość. Tarcica przeznaczona do budowy konstrukcji domu jest sortowana wizualnie lub maszynowo. Wady, które są dopuszczalne w tarcicy sortowanej wizualnie to:

  • Sinizna
  • Zgnilizna
  • Ślady zarobaczenia
  • Oblina
  • Sęki
  • Pęknięcia
  • Krzywizna
  • Wichrowatość
  • Nieprostopadłość sąsiednich boków

Konstrukcję szkieletu drewnianego należy wykonywać z tarcicy o klasie C24.

Jaką wilgotność powinna mieć tarcica konstrukcyjna?

Tarcica konstrukcyjna powinna charakteryzować się odpowiednią wilgotnością. Najlepiej jeśli jest suszona komorowo. W przypadku drewna sosnowego wilgotność powinna wynosić:

  • Nie więcej niż 18%, jeśli poszczególne elementy konstrukcji będą obudowane
  • Nie więcej niż 23%, jeśli poszczególne elementy konstrukcji będą na wolnym powietrzu

Drewno po przywiezieniu na budowę nie powinno mieć wilgotności przekraczającej 18-19%. W trakcie budowy surowiec dodatkowo zmniejsza wilgotność do ok. 16%. Zapewnia to optymalną wytrzymałość i chroni przed zmianą wymiaru poszczególnych elementów. W trakcie suszenia zabijane są larwy owadów i zatrzymywane procesy sinizny.

Jakie dodatkowe właściwości posiada tarcica konstrukcyjna?

Drewno konstrukcyjne strugane wykazuje wyższą odporność na działanie ognia niż niestrugane. Płomienie ognia po prostu ślizgają się po jego gładkiej powierzchni. Drewno strugane jest także mniej podatne na ataki szkodników, którym trudniej jest się dostać do elementów o gładkiej powierzchni.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy wykonywaniu szkieletu domu?

Fundamentalnym i bardzo poważnym błędem jest wykonywanie konstrukcji domu z drewna, które nie zostało poddane suszeniu i struganiu. Firmy wykonawcze stosując tarcicę niestruganą często obniżają koszty budowy. Budowa domu ze źle przygotowanego drewna może grozić poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze drewno ze świeżo ściętego drzewa ma wytrzymałość na zginanie mniejszą o 60-75% od wysuszonego drewna. W związku z tym znacznie spada nośność konstrukcji domu. Ponadto zbyt wilgotne drewno może ulec zaparzeniu w momencie, kiedy zostanie obudowane izolacją i materiałami wykończeniowymi. Zaparzone drewno jest podatne na siniznę oraz rozwój pleśni i grzybów. W efekcie może dojść nawet do zawalenia domu. I wreszcie drewniane elementy konstrukcji wysychając kurczą się i skręcają. Może to doprowadzić do pękania płyt gipsowo-kartonowych na ścianach i sufitach.

Szukając dobrej jakości tarcicy konstrukcyjnej warto skorzystać z surowca oferowanego przez Pomorskie składy drewna sp.z.o.o Firma działająca na rynku od 1952 roku ma ogromne doświadczenie w produkcji tarcicy. Tarcica oferowana przez firmę z Koszalina doskonale sprawdza się w budownictwie domów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz