Artykuł sponsorowany

Drewno kontra węgiel. Wielkie porównanie

Drewno kontra węgiel. Wielkie porównanie

Utrzymanie zadowalającego komfortu cieplnego wiąże się z wykorzystaniem odpowiedniego opału. Możliwości w tym zakresie jest obecnie naprawdę sporo. Jednak wśród najpopularniejszych materiałów znajduje się przede wszystkim węgiel oraz drewno. Jak wypadają te dwa rodzaju opału w porównaniu ze sobą? Zastanawiasz się, który z nich ma lepsze właściwości i jak wygląda koszt w ich przypadku? Sprawdź najważniejsze informacje.

 

Jakie są zalety wykorzystania węgla jako opału?

 

Tradycyjne kotły, jakie można dostać na rynku, najczęściej są przeznaczone do używania stałych paliw. Sprawdzają się one w przypadku:

  • węgla,
  • drewna,
  • koksu,
  • miału.

 

Pomimo tak wielu możliwości wyboru, węgiel kamienny od wielu lat jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów opałowych w Polsce. Co wpływa na jego popularność? Przede wszystkim można uzyskać dzięki niemu stosunkowo wysoki komfort cieplny ze względu na dużą kaloryczność. Jednocześnie jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w porównaniu do alternatywnych surowców, takich jak drewno czy chociażby gaz ziemny.

 

Specjalista z firmy Świat Drewna Raj zauważa: Chociaż wykorzystanie węgla ma wiele zalet, to jednak wiąże się także z pewnymi minusami. Sporym problemem może okazać się między innymi utrzymanie czystości w kotłowni. Dlatego dla niektórych osób aspekt ten może być kłopotliwy i szukają innych opcji np. w postaci drewna – dodaje.

 

Bardzo dobrą alternatywą dla węgla może być ekologiczny materiał, jakim jest ekogroszek. Wystarczy inwestycja w dobrej jakości kocioł z podajnikiem, co sprawia, że obsługa urządzenia staje się bezproblemowa. Dodatkowo można utrzymać porządek w pomieszczeniach, gdzie znajduje się piec. Niestety minusem w tym przypadku jest dość wysoki koszt, jaki trzeba ponieść w związku z zakupem wyposażenia. Biorąc pod uwagę zmieniające się wytyczne dotyczące ogrzewania budynków, racjonalne wydaje się szukanie innych materiałów opałowych np. drewna, które dodatkowo jest ekologiczne.

 

Drewno – ekologiczny sposób ogrzewania

 

Większość osób decyduje się na wykorzystanie drewna jako dodatkowego sposobu ogrzewania budynku. Często używa się go naprzemiennie z innymi paliwami stałymi np. węglem – głównie podczas rozpalania w piecu. Najlepiej sprawdzają się takie gatunki drewna, jak dąb czy brzoza, szczególnie jeżeli są one dobrze wysuszone. Chociaż nie są tak kaloryczne jak węgiel, ten sposób ogrzewania uznaje się za ekologiczny. Wynika to ze zdecydowanie mniejszej emisji dwutlenku węgla.

 

Żeby drewno nadawało się na opał, warto wybierać surowiec od sprawdzonych producentów. Oprócz wspomnianego już dobrego wysuszenia bardzo ważne są także inne aspekty. Kluczowe znaczenie ma między innymi sezonowanie. Drewno, które można wykorzystać na opał, musi być wcześniej odstawione na co najmniej 1,5 roku do wysuszenia w dobrych warunkach, gdzie będzie miało zapewniony przewiew.

 

Koszt ogrzewania budynku nie należy do małych, niezależnie od wyboru materiału opałowego. Komfort cieplny jest jednak ważniejszy. Dlatego warto dobrze zastanowić się i szukać takich rozwiązań, które będą korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale także dla środowiska.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz