Artykuł sponsorowany

Drewno konstrukcyjne – zastosowanie i rodzaje

Drewno konstrukcyjne – zastosowanie i rodzaje

Drzewo jest chętnie wykorzystywane surowcem konstrukcyjnym. Ma wiele zalet, które sprzyja wykorzystaniu go w budowie. Jest lekkie, łatwe w obróbce i jeśli dobrze się konserwuje, będzie też wytrzymałe. Dzięki doskonałym właściwościom mechanicznym i fizycznym wciąż w budownictwie jest na czołówce. Rodzaj drewna konstrukcyjnego można rozróżnić na lite i klejone.

Do czego służy drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne jest wszechstronne. Wznosi się z niego budowle i dlatego musi być stabilne i wytrzymałe. Spełnia przy tym wiele norm, np. zawartość w nim wody nie może przekraczać wyznaczonych kryteriów. Zakup drewna konstrukcyjnego oferuje Ren-Drew Renata Siwiec. Do celów budowlanych często wykorzystuje się drewno sosnowe, bo ma dobre parametry, jest łatwo dostępne i dość tanie. Z innych właściwości można wymienić jego sprężystość, trwałość oraz odporność na zginanie. Drewno konstrukcyjne musi być wysuszone, by zyskało swoje parametry oraz się je struga, bo gładka powierzchnia jest trudniejsza dla ataku grzyba czy innego szkodnika. Jest też mniej podatna na rozprzestrzenianie się ognia, który ślizga się w tym przypadku po powierzchni.

Drewno konstrukcyjne lite i klejone

Są dwa rodzaje drewna do budowy: klejone warstwowe i lite. Wybór drewna konstrukcyjnego i dobiera się go według przeznaczenia. Drewno klejone warstwowo jest wykorzystywane do więźby dachowej czy konstrukcji okiennej. Powstaje poprzez sklejenie ze sobą kilku warstw drewnianych listewek. To daje możliwość stworzenia bardzo długich elementów konstrukcyjnych, nawet do kilkudziesięciu metrów. Takie drewno ma właściwości izolacyjne i jest ognioodporne. Lite drewno tworzy się poprzez przecieranie drewna okrągłego, dzięki czemu powstają płaskie boki. Można nadać mu regularny kształt z kątami prostymi. Jego długość to najczęściej od 1 do 6 metrów. Dłuższe elementy wykonuje się zazwyczaj z wariantu klejonego. Drewno wykorzystywane w budownictwie jest suszone w komorach i strugane, dzięki czemu podnosi się jego jakość wyrażona w klasach C.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz