Artykuł sponsorowany

Drewno kominkowe i opałowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drewno kominkowe i opałowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Efektywne ogrzewanie budynku za pomocą drewna jest nadal niezwykle popularną metodą wykorzystywaną w wielu obiektach użytkowych. Surowiec występujący w wersji kominkowej i opałowej musi pochodzić ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu jego parametry będą gwarantowały odpowiednią ilość ciepła przez określony czas. Co konkretnie oferują dobre firmy sprzedające tego typu drewno?

Istotne właściwości drewna

Przeznaczone na opał drewno musi charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią kalorycznością. Jest ona jednak uzależniona w znacznym stopniu od gęstości po wysuszeniu. Większa twardość drewna kominkowego pozwala na dłuższe palenie nim – cechuje je wyższa kaloryczność. Płomień w przypadku suchego, twardego drewna jest co prawda niezbyt imponujący, jednak nie jest to najważniejsze w kontekście oddawania ciepła. Wykorzystanie suchego drewna kominkowego jest więc ekonomiczne. Należy jednak pamiętać o równie ważnym elemencie, jakim jest zawartość kory. Jeżeli jest jej sporo, to drewno wykorzystane na opał będzie znacznie mniej wydajne, co z kolei wpływa na konieczność zakupu większej ilości tego typu surowca. Firma, której właścicielem jest Mróz Mariusz, zajmuje się sprzedażą wysokiej klasy drewna kominkowego i opałowego, które charakteryzują optymalne parametry w zakresie kaloryczności, gęstości, łupliwości czy twardości. Warto też wiedzieć, że drewno przeznaczone na opał może być nieco gorszej jakości niż to, które wrzuca się do kominka. Jakie jest przeznaczenie konkretnych gatunków i co jeszcze oferują firmy z drewnem kominkowym i opałowym?

Odpowiedni gatunek

Najczęściej na opał wykorzystywane jest drewno z gatunków liściastych. Ze względu na niższe wymagania w przypadku wykorzystywania go do palenia w piecach centralnego ogrzewania stosowane są też gatunki iglaste. Jednym z najlepszych rodzajów drewna przeznaczonego do ogrzewania obiektu jest grab. Oddaje on bardzo dużo ciepła, przy czym spala się powoli, podobnie jak jesion, którego porąbanie na mniejsze kawałki może być jednak problematyczne ze względu na twardość. Do gatunków powszechnie wybieranych jako drewno kominkowe i opałowe wyróżnia się także wysokokaloryczny buk, a także charakteryzujący się przyjemnym zapachem dąb czy brzoza. Do palenia w piecach centralnego ogrzewania dobrze sprawdza się drewno mieszane. Warto zadbać o to, by dostawca drewna świadczył kompleksowe usługi – istotne są nie tylko konkurencyjne ceny, ale również i możliwość dostawy surowca w wybrane przez klienta miejsce. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale też pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Opracowanie:
Pułtusk, Przemiarowska 16
tel. 606 970 728
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz