Materiał Partnera

Drewno kominkowe – czym kierować się przy zakupie?

Drewno kominkowe – czym kierować się przy zakupie?
Kominki coraz częściej stanowią nieodłączny element wystroju domów jednorodzinnych. Jako że dostępne są zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym designie, istnieje możliwość wręcz idealnego dopasowania ich do konkretnego pomieszczenia. Aby kominek nie tylko prezentował się pięknie, ale był również funkcjonalny, wiele uwagi poświęcić trzeba na to, by zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości opał. Jakie drewno sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Drewno kominkowe a wydajność opałowa

Głównym czynnikiem, decydującym o tym, czy dane drewno można uznać za wysokojakościowe, czy też nie, jest jego wydajność opałowa, nazywana również kalorycznością. Aby była ona jak największa, warto zwrócić uwagę na kilka cech drewna. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o

·         Gęstości drewna po wysuszeniu

·         Ilości kory

·         Zdolności przesychania (dotyczy jedynie drewna świeżo ściętego)

Paradoksalnie drewno charakteryzujące dużym stopniem wysuszenia pali się bardzo niskim płomieniem. Niemniej jednak ilość wytworzonego ciepła jest znacznie większa niż w przypadku drewna mokrego, w którego przypadku zdecydowana większość energii zużywana jest do odparowania wilgoci. Drewno kominkowe suche pali się także o wiele dłużej, co wyklucza konieczność częstego dokładania kolejnych kawałków opału. Z praktycznego punktu widzenia bardzo ciekawa może wydać się informacja, iż drewno, na którym znajduje się spora ilość kory, jest aż 3-krotnie mniej wydajne, a jego niska cena, jedynie pozornie uchodzi za atrakcyjną. Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej w domowym kominku?

Drewno kominkowe – jaki gatunek drewna wybrać?

Opinie fachowców, zajmujących się sprzedażą drewna kominkowego są jednoznaczne. Popierają je zresztą publikacje naukowe, które w sposób matematyczny wykazują kaloryczność poszczególnych gatunków po wysuszeniu. Jeżeli chodzi 3 pierwsze miejsca, to zdecydowanie warto wspomnieć o gatunkach takich jak:

·         Grab

·         Jesion

·         Buk oraz dąb

Gęstość po wysuszeniu tych właśnie gatunków oscyluje w granicach od 710 do 830 kg/m3, co sprawia, iż uważane są one za zdecydowanie najwydajniejsze. Najrzetelniejsze doradztwo, dotyczące tego, jakie drewno wybrać, można otrzymać w specjalistycznych hurtowniach, do których zdecydowanie zalicza się firma PW Gałązka. W miejscach takich można także liczyć na najatrakcyjniejsze ceny. Co z innymi gatunkami drewna?

Na specjalną uwagę zasługują również wszystkie gatunki drzew owocowych. Choć ich kaloryczność opałowa może pozostawiać wiele do życzenia, to spalają się one w sposób bardzo równomierny, a przy tym wydzielają niezwykle przyjemne dla zmysłu powonienia aromaty. Mogą się one wydać wyjątkowo atrakcyjne wszystkim tym, którzy od czasu do czasu chcą stworzyć w domu absolutnie unikalny klimat, który stanie się obiektem zazdrości wielu osób.

Opracowanie:
Jeziorko 100A
tel. 607 212 175
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz