Artykuł sponsorowany

Drewniane, metalowe czy murowane – które schody najlepiej będą pasowały do Twojego domu?

Drewniane, metalowe czy murowane – które schody najlepiej będą pasowały do Twojego domu?

Wyboru schodów nie należy wybierać tylko i wyłącznie na zasadzie wyglądu lub estetyki wykonania. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Źle skonstruowane schody mogą zupełnie niepotrzebnie zajmować zbyt dużo miejsca. Trzeba na to uważać, zwłaszcza w przypadku niedużych domków, kiedy i tak pole manewru jest dość mocno ograniczone. Jakie schody powinieneś wybrać?

Schody drewniane

W przypadku schodów wewnętrznych, drewno jest najczęściej wybieranym materiałem. Wykonane z niego schody mogą być zarówno proste oraz przytulne, jak i wyjątkowo ekskluzywne (np. rzeźbione). Stopnie są przede wszystkim ciepłe, co z pewnością docenią zwolennicy bosych stóp. Drewniane schody można wykonać według niemal każdego projektu, wystarczy znaleźć dobry zakład stolarski, który dostosowuje swoje produkty do indywidualnych zamówień klienta, np. mieszczący się w Pleszewie Zakład Stolarski Szymoniak. Jednym z niewielu minusów drewnianych schodów jest ich skrzypienie trzeszczenie, które z upływem czasu nieraz się pojawia. Drewno jest bowiem surowcem, który cały czas pracuje: ciągnie wilgoć z powietrza oraz przesycha. Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonany montaż (uszczelnienie + solidne dokręcenie) może skutecznie zapobiegać skrzypieniu.

Schody murowane

Na schody wykonane z betonu trzeba zdecydować się już podczas budowy domu. Sprawdzą się w dużych domach, gdyż zajmują naprawdę spora ilość miejsca. Są masywne i nie można ich zdemontować. Schody murowane to rozwiązanie bardzo luksusowe i ekskluzywne. Można je obłożyć marmurem lub granitem, a w tańszej wersji – zwykłymi płytkami podłogowymi. Zwykle stosuje się je w przypadku niewielkiej ilości stopni, kiedy dane piętro jest podzielone na dwa różne poziomy.

Schody metalowe

Konstrukcje metalowe są polecane do domków szczególnie małych, gdyż zajmują niewiele miejsca. Stopnie mogą być wykonane tworzywa sztucznego, płyt lub drewna. Drewniane stopnie na metalowym stelażu prezentują się najlepiej i jest to najczęściej stosowane połączenie. Kręcone, metalowe schody można zmieścić w nawet naprawdę małych holach i przedsionkach.

Jak montować schody?

Szczegóły dotyczące wielkości oraz położenia schodów są zawarte w projekcie domu, dlatego już po jego otrzymaniu można zastanawiać się, które schody będą odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku gotowych schodów, które można zakupić np. w marketach budowlanych, montaż jest łatwy. Jeśli jednak decydujesz się na schody murowane lub wytwarzane przez stolarza – lepiej zdać się na usługę profesjonalnego montażu. Cena robocizny nie jest wysoka, a zyskasz pewność, że będą wykonane ze starannością i według wysokich standardów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz