Artykuł sponsorowany

Doradztwo w zakresie sprzedaży nieruchomości - 4 ważne kwestie

Doradztwo w zakresie sprzedaży nieruchomości - 4 ważne kwestie

Podejmując na własną rękę działania związane z zakupem lub sprzedażą domu czy mieszkania trzeba dobrze się przygotować pod względem prawnym i podatkowym oraz mieć świetną orientację w tendencjach panujących na rynku sprzedaży domów. We wszystkich formalnościach może wyręczyć nas agent zajmujący się obrotem nieruchomościami. Zanim podejmie się z nim współpracę, warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości. Oto kilka z nich:

1. Co to jest wycena nieruchomości?     

Kwota, jaką należy zapłacić za mieszkanie oraz jej wysokość w stosunku do proponowanego standardu, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję kupującego. Dlatego tak ważne jest, żeby była ona aktualna względem wymagań rynkowych oraz odzwierciedlała realną wartość nieruchomości.

Proces wyceny polega na określeniu jej wartości rynkowej. Kwota powinna być kompromisem pomiędzy najwyższym możliwym zyskiem sprzedającego i atrakcyjną ceną dla kupującego. W początkowym etapie bierze się pod uwagę średnią cenę za metr kwadratowy w danym obszarze. Ważnymi czynnikami są też aktualny popyt i podaż oraz dynamika rozwoju okolicy, w której sprzedawana jest nieruchomość.

2. Co wpływa na cenę mieszkania?         

Decyzja o kupnie nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli wybiera się nieruchomość dla rodziny. Kwestie, na jakie patrzy kupujący odzwierciedlają zatem czynniki, które kształtują cenę mieszkania. Wśród tych najważniejszych należy zwrócić uwagę na:

  • lokalizację nieruchomości oraz ukształtowanie terenu, na którym się znajduje;
  • wielkość nieruchomości oraz jej usytuowanie;
  • bliskość infrastruktury miejskiej – o ile dla kupującego jest to ważny aspekt;
  • rocznik budynku, w którym znajduje się nieruchomość oraz jej stan techniczny;
  • sposób ogrzewania, dostarczania prądu, system kanalizacji;
  • bliskość terenów zielonych oraz widok z okna;
  • status nieruchomości: własnościowe, spółdzielcze itp.;
  • stan umeblowania i rozpatrzenie ewentualnego remontu;

3. Na własną rękę czy z pomocą biura?

Decyzja o podjęciu samodzielnych działań dotyczących sprzedaży mieszkania jest zazwyczaj podejmowana przez osoby, które stale śledzą sytuację na rynku nieruchomości i zajmują się tym od dawna. Próba sprzedaży domu czy mieszkania bez orientacji na rynku nieruchomości może zakończyć się dla sprzedającego bardzo niekorzystnie. Dlatego większość decyduje się na oddanie tej sprawy w ręce kogoś kto profesjonalnie zajmuje się doradztwem w obrocie nieruchomościami.

Jedną z takich firm jest biuro Jaspis z siedzibą w Warszawie prowadzone przez Beatę Konarską. Oferta tej firmy to nie tylko wycena nieruchomości, ale także  pomoc w zakupie i sprzedaży, a także prowadzenie rozliczeń podatkowych zakupu nieruchomości.

4. Dokumenty i rozliczenia przy sprzedaży nieruchomości

Zlecając przeprowadzenie procesu sprzedaży lub kupna nieruchomości profesjonalnemu agentowi można liczyć na to, że załatwi on wszystkie niezbędne formalności za nas. Warto jednak ogólnie wiedzieć jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Związane z transakcją rozliczenia są zależne od typu nieruchomości. Istnieją różne możliwości, szczególnie w zakresie mieszkań osiedlowych.

Można podjąć zakup lokalu spółdzielczego, przejmując prawo własnościowe lub spółdzielcze prawo własnościowe. Do zakupu domu lub działki niezbędny będzie inny zestaw zaświadczeń i odpisów. Uznaje się, że najmniej dokumentów jest niezbędnych przy zakupie lokalu użytkowego. Wszystkie transakcje kupna wymienionych tu nieruchomości powinny przede wszystkim zawierać odpis z księgi wieczystej.

Zebranie niezbędnych dokumentów to czasochłonne zajęcie. Dlatego też najłatwiejszym rozwiązaniem jest oddanie tego zadania w ręce biura nieruchomości, które prowadząc ten proces, będzie dodatkowo wspierało klienta poradą oraz kontrolowało poprawny przebieg transakcji. Dodatkowo legalnemu zakupowi nieruchomości powinien towarzyszyć także notariusz.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz