Materiał Partnera

Dorabianie i kodowanie kluczy - usługa, którą warto powierzyć specjalistom

Dorabianie i kodowanie kluczy - usługa, którą warto powierzyć specjalistom

Sytuacji, w których potrzebny nam będzie dodatkowy lub nowy komplet kluczy, np. do domu czy biura, jest mnóstwo i zdecydowanej większości z nich nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Niestety wielu z nas dotknęła także nieprzyjemna sytuacja związana
z zatrzaśnięciem bądź zgubieniem kluczyków samochodowych. Na szczęście większość tego typu problemów da się rozwiązać podczas wizyty u specjalisty oferującego profesjonalne dorabianie kluczy.

Co warto wiedzieć o dorabianiu kluczy

Klucz to nie jest zbyt wielka rzecz i niestety ma tendencję do znikania, zwłaszcza te do mieszkań i domów. Wbrew opinii gubią je nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Niemniej jednak nie tylko zgubienie wymuszana nas potrzebę wykonania ich kopii. Niekiedy po prostu dodatkowy komplet kluczy do mieszkania czy domu przekazujemy komuś z rodziny lub nowemu mieszkańcowi.  W przypadku tradycyjnych zamków, np. do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych, kłódek, sejfów, szafek itp., dorabianie kluczy stanowi proces czysto mechaniczny, który jednakże wymaga precyzji, dlatego też warto zgłosić się z tym do sprawdzonego ślusarza, na przykład firmy Expert Partner Hardy Multiserwis. Pierwszym krokiem jest podpięcie oryginalnego klucza oraz właściwie dobranego wzoru kopii klucza, tzw. surówki, do maszyny kupującej, w której następuje proces obróbki mechanicznej. Kolejną czynnością jest szlifowanie oraz wyczyszczenie produktu z pozostałości, które powstały w wyniku wcześniejszego etapu. Prawidłowo wykonana kopia nie tylko idealnie będzie pasowała do zamka i umożliwi nam otwieranie drzwi do domu, mieszkania czy samochodu, ale istotny jest także fakt, że zamki otwierane duplikatem nie będą ulegały żadnym uszkodzeniem.

Problem z kluczykami od samochodu

Jeszcze kilkanaście lat temu dorabianie kluczy do samochodu nie stanowiło większego problemu i opierało się na tych samych procedurach, z jakimi mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych kluczy do drzwi. Niemniej jednak wprowadzenie różnego rodzaju zabezpieczeń antykradzieżowych, sprawiło że, zmieniły się też wymogi dotyczące wykonywania kopii kluczyków do pojazdu. Współczesne konstrukcje są dużo bardziej skomplikowane i oprócz typowego grota, zawierają również elektroniczne elementy zabezpieczające. Podstawę stanowią tu immobilizery, czyli niewielkich rozmiarów układy, które są tak zaprojektowana i zakodowane, aby metodą elektroniczną uniemożliwiać niepowołanym osobom uruchomienie silnika danego pojazdu. Cały proces tworzenia nowego kluczyka z immobilizerem jest bardzo złożony. Przede wszystkim należy przy pomocy specjalistycznego sprzętu, odczytać kod starego immobilizera. Metod uzyskiwania sekwencji zabezpieczenia jest kilka, ale do najbardziej popularnych zalicza się wykorzystanie nowoczesnego programatora, który będzie w stanie przygotować odpowiednią kopię danych. Niekiedy jednak stopień zabezpieczeń uniemożliwia wykonanie duplikatu kluczyka, co wymaga wprowadzenia kodu nowego klucza do komputera samochodu. 
Warto także pamiętać, że w przypadku gdy jeden z kluczy został zgubiony lub skradziony możemy zgłosić się do specjalisty i wykonać jego dezaktywację, co wykluczy możliwość uruchomienia pojazdu przez osoby niepowołane. Przygotowanie dodatkowego kompletu kluczy to czynność, o której warto pamiętać już przy zakupie produktów, które wymagają ich wykorzystania. Dzięki temu nie unikniemy może wszystkich, ale większości stresujących sytuacji związanych ze zgubieniem kluczy do domu, biura lub samochodu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz