Materiał Partnera

Donice ogrodowe jako ozdoba ogrodu – poliestrowe, stalowe czy aluminiowe?

Donice ogrodowe jako ozdoba ogrodu – poliestrowe, stalowe czy aluminiowe?

Donice ogrodowe pozwalają na bardzo swobodne kształtowanie wyglądu ogrodu oraz domu i jego najbliższego sąsiedztwa. Są atrakcyjne wizualnie i stanowią znakomitą oprawę dla różnych gatunków roślin ogrodowych, jednocześnie dają możliwość zapewnienia właściwych warunków glebowych i ułatwiają zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki dopasowaniu donic do rodzaju uprawianych roślin i estetyki otoczenia można uzyskać wiele ciekawych efektów aranżacyjnych.

 

Dlaczego warto korzystać z donic ogrodowych?

Donice ogrodowe to jeden z elementów, które na stałe wpisały się w nowoczesne aranżacje przydomowych ogrodów. Pozwalają na wprowadzanie roślin w miejsca, gdzie nie mogłyby one rosnąć samodzielnie lub ich pielęgnacja byłaby bardzo utrudniona. Korzystając z donic, można rozstawić rośliny na utwardzonych podjazdach, dekorować wejścia do budynku, ścieżki ogrodowe lub chodniki. Donice sprawdzają się również przy ozdabianiu tarasów oraz balkonów. Wielką zaletą donic ogrodowych jest możliwość bardzo swobodnego kształtowania wyglądu ogrodu, używając ich, można bardzo łatwo zmieniać jego aranżację. Mniejsze donice, które są o wiele bardziej mobilne, można przestawiać w inne miejsca, eksponując rośliny, które akurat są w fazie kwitnienia i wyglądają bardziej atrakcyjne, ukrywając jednocześnie te, które straciły już kwiaty i na pewien czas straciły swój urok.

Ogromny wybór donic ogrodowych, dostępnych w różnych wykonaniach od włókna szklanego, przez różne rodzaje stali aż po aluminium, sprawia, że łatwo dopasować je zarówno do charakteru ogrodu, w którym mają zostać ustawione, jak i do estetyki budynku oraz elementów małej architektury ogrodowej – wyjaśnia przedstawiciel firmy New Garden Style, która specjalizuje się w wyposażeniu do aranżacji ogrodów.


Donice ogrodowe to element pozwalający na kształtowanie estetyki ogrodu lub domu i jego bezpośredniego otoczenia oraz świetny sposób na zapewnienie hodowanym roślinom odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Dzięki korzystaniu z donic można uatrakcyjniać ogród, wprowadzając rośliny w miejsca zbyt wilgotne, np. tam, gdzie ze względu na spadek terenu spływa duża ilość wody lub za suche. Sadzenie roślin w donicach ogrodowych to również sposób na zapewnienie im odpowiedniej mieszanki gleby, optymalne nawożenie i skuteczną walkę z chwastami czy szkodnikami. Używanie donic to również znakomita metoda na ochronę roślin przed zniszczeniem przez korzystające z ogrodu zwierzęta domowe. Donice to także najlepszy sposób na hodowlę roślin, które źle znoszą zimę, ponieważ posadzone w donicach łatwo przenieść do wnętrza pomieszczenia.

 

Rodzaje donic ogrodowych z tworzywa sztucznego i metali

Donice ogrodowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, które zapewniają nie tylko odpowiednią dla konkretnego ogrodu estetykę, ale również wiele walorów użytkowych. Dużą popularnością cieszą się donice z tworzywa sztucznego. W przypadku donic ogrodowych, które charakteryzują się większymi rozmiarami, nie byłyby one jednak wystarczająco wytrzymałe. Dla zapewnienia właściwej sztywności donice tego rodzaju są więc dodatkowo zbrojone włóknem szklanym. Użycie tego materiału zapewnia bardzo dobrą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym umożliwia swobodne kształtowanie formy donicy. Wielką zaletą donic z tworzyw sztucznych jest też ich niewielka waga, dzięki czemu łatwo można przenosić je w inne miejsce.

Wśród donic ogrodowych z poliestru zbrojonego włóknem szklanym można więc spotkać zarówno produkty w bardziej typowych kształtach, jak i nowoczesne w kształcie mis czy wielu połączonych ze sobą elips. Tak duża różnorodność pozwala na odpowiedni dobór donicy nie tylko do bezpośredniego otoczenia, ale również do specyfiki hodowanej rośliny, tak, by wygląd obu elementów tworzył kompozycję najbardziej atrakcyjną wizualnie.

Donice stalowe charakteryzują się bardzo nowoczesnym i atrakcyjnym wyglądem, a także wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu są również odporne na warunki atmosferyczne i korozję. Dostępne są donice ze stali ocynkowanej, która za sprawą nanoszonej na powierzchnię powłoki z powstrzymującego korozję cynku bez trudu znosi zarówno opady, jak i wilgoć czy zasadowy lub kwaśny odczyn ziemi ogrodniczej.

W nieco innej estetyce są utrzymane donice ze stali kortenowej. Na ich powierzchni utlenia się zwarta w stopie miedź, która tworzy warstwę tlenku o kolorze i strukturze przypominającej nalot z rdzy. Wygląd takiej donicy jest bardzo zróżnicowany i sama w sobie może ona być bardzo atrakcyjną ozdobą, zwłaszcza w połączeniu z roślinami, które podkreślą jej nieco industrialny charakter. Duże donice ze stali kortenowej wpiszą się znakomicie w nowoczesne i oszczędne aranżacje ogrodowe, pasując też znakomicie do utrzymanych w podobnym stylu budynków.

Ciekawą alternatywą są również donice ogrodowe wykonane z aluminium. Za sprawą właściwości tego metalu są one odporne na warunki zewnętrzne i niebezpieczeństwo pojawiania się korozji. Są również lekkie, dzięki czemu można je łatwo przenosić w inne miejsca. Donice aluminiowe są dostępne w wielu atrakcyjnych kształtach, zarówno przypominających nowoczesne rzeźby przestrzenne, jak i bardziej tradycyjnych cylindrycznych lub sześciennych. Donice tego typu sprawdzą się znakomicie również we wnętrzach, w ogrodach zimowych czy na tarasach.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz