Artykuł sponsorowany

Domy przyjazne alergikom. Jakie cechy powinny posiadać?

Domy przyjazne alergikom. Jakie cechy powinny posiadać?
Budowanie domu dla alergika wymaga zastosowania specjalnych materiałów i technologii, dzięki którym można zminimalizować czynniki wywołujące ataki alergii. Ogromne znaczenie mają zarówno fundamenty, jak i ściany, podłogi, ogrzewanie, wentylacja, a także wyposażenie pokoi. Z czego powinien być zbudowany dom przyjazny alergikom i jakie cechy musi posiadać?


Według danych statystycznych, co drugi Polak zmaga się przynajmniej z jedną chorobą alergiczną. Okazuje się, że uczulają nie tylko pyłki drzew i roślin, ale przede wszystkim kurz, roztocza, pleśń i grzyby. Tradycyjny dom czy mieszkanie to wielkie siedlisko tych alergenów i bez zastosowania nowoczesnej technologii nie da się ich całkowicie wyeliminować. Na szczęście można wybudować lub kupić dom, w którym jest świeże i czyste powietrze bez konieczności otwierania okien, jak na przykład domy zaprojektowane przez firmę Perfeq, na osiedlu Zielona Weranda w Łęgowie, koło Gdańska. Czym charakteryzuje się dom przyjazny alergikom?

  • system rekuperacji - czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki temu powietrze wewnątrz budynku jest zawsze świeże i czyste, bez konieczności otwierania okien. Po filtracji jest wolne od roztoczy, owadów, kurzu, bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, wilgoci i dwutlenku węgla.
  • ogrzewanie podłogowe - jest to najbezpieczniejszy system ogrzewania, który zapewnia właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu kurz i roztocza nie unoszą się, a wilgotna posadzka szybko wysycha, co uniemożliwia rozwijaniu się grzybów i pleśni.
  • grzejniki panelowe lub drabinkowe - ułatwiają czyszczenie, nie posiadają zakamarków, w których gromadzi się kurz. Wystarczy regularnie przecierać je mokrą ściereczką.
  • brak piwnicy - dzięki temu fundamenty nie są narażone na nadmierne zawilgocenie, co sprzyja powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.
  • atestowane materiały - farby, tynki, pustaki, bloczki betonowe powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i nie mogą zawierać szkodliwych substancji drażniących.
  • okna PCV - ich ramy mają gładką powierzchnię, dzięki czemu kurz nie gromadzi się w zakamarkach. Plastik bardzo łatwo utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką.
  • gładkie materiały wykończeniowe - najlepiej spiszą się tynki cementowo-wapienne i farby, które gwarantują gładką i jednolitą powierzchnię. Materiały tworzące powierzchnię strukturalną mogą prowadzić do gromadzenia się kurzu w szczelinach, który jest bardzo trudny do usunięcia.
  • podłogi drewniane - są naturalne, drewno nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Ważne, aby między poszczególnymi klepkami nie tworzyły się szpary, co może prowadzić do zawilgocenia i rozwoju grzybów.
  • brak dywanów i wykładzin - w domu przyjaznym alergikom nie ma żadnych dywanów, które są ogromnym siedliskiem grzybów i roztoczy. W dodatku przyciągają kurz, którego nie można usunąć za pomocą zwykłego odkurzacza. Warto również zdecydować się na odkurzacz centralny. W przeciwieństwie do konwencjonalnego, wciągnięte powietrze nie jest z powrotem wyrzucane do pomieszczenia, a wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.
  • styl minimalistyczny - im mniej przedmiotów i otwartych szafek, tym lepiej. Meble powinny być wykonane ze skóry, metalu i naturalnego drewna.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz